II LO z BJN w Bielsku Podlaskim należy do czołówki najlepszych liceów w województwie podlaskim. Zajmujemy wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach szkół. Stawiamy na jakość nauczania. Nasi absolwenci kontynuują naukę na najbardziej prestiżowych uczelniach w kraju. Dajemy możliwość poszerzania wiedzy w ponad 30 kołach zainteresowań. Wolny czas możesz spędzić na zajęciach sportowych, śpiewając w zespole "Spadczyna", redagując szkolną gazetkę "Lawa", pracując w Klubie Spraw Polsko - Białoruskich. Jeżeli chcesz poznać smak bycia studentem ucząc się w liceum - koniecznie przyjdź do nas.
W ponad sześćdziesięcioletnim okresie istnienia szkoły jej mury opuściło wielu znakomitych absolwentów – dziś przedstawicieli najbardziej prestiżowych zawodów – lekarzy, naukowców, inżynierów, prawników, dziennikarzy, artystów. Niektórzy zajmowali bądź zajmują eksponowane stanowiska w administracji publicznej lub samorządzie terytorialnym. Ponadto wielu naszych absolwentów po ukończeniu studiów pracowało lub pracuje w naszej szkole jako nauczyciele różnych przedmiotów.
Aktualności
Żemerwa i gościnnie Sergiusz Łukaszuk na lirze korbowej
Żemerwa i gościnnie Sergiusz Łukaszuk na lirze korbowej. Występ 19 grudnia 2024r. w II LO z BJN w Bielsku Podlaskim. Podczas wydarzenia odbył się wernisaż wystawy „Dziedzictwo monasteru św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim – od średniowiecza do współczesności”, połączony z prelekcją jej autora Doroteusza Fionika. Były zaprezentowane także pieśni paraliturgiczne do św. Mikołaja i kolędy starobiałoruskie wykonaniu zespołu "Żemerwa".
Święta to czas. Który warto spędzić offline – z bliskimi
W sesji popołudniowej Mistrzostw Polski w pływaniu w kat. Open, Młodzieżowców 19-23 lat i Juniorów 17-18 lat nasz uczeń Marcin Panasiuk zajmuje 3 miejsce w FINALE C uzyskując świetny wynik 01:51.61 ustanawiając tym samym rekord życiowy i rekord Klubu. BRAWO !!!
22 grudnia br. koronny dystans Marcina jakim jest 100m stylem dowolnym, w którym to w 2022r. zdobył złoty medal Mistrzostw Polski 16-to Latków.
Na szkolnym spotkaniu wigilijnym kolędowali nauczyciele
Dnia 20 grudnia br. odbyły się w Naszej Szkole wyjątkowe Spotkania Wigilijne. Był to czas pełen wzruszeń, życzliwości i świątecznej atmosfery. Było wspólne śpiewanie kolęd, był opłatek, prosfora i świąteczne życzenia. Na stołach rozłożone były przeróżne pyszności - potrawy wigilijne oraz pierniczki i ciasta własnych wypieków. Świąteczne dekoracje w klasach, dźwięki kolęd, wprowadziły nas w podniosły nastrój. Wszyscy poczuli magię Świąt Bożego Narodzenia.
Kolęda starobiałoruska w wykonaniu zespołu "Żemerwa"
Spotkanie wokół monasteru św. Mikołaja. Fot. Sławomir Niedźwiecki
19 grudnia, w dniu św. Mikołaja Cudotwórcy, w naszej szkole odbyło się spotkanie wokół monasteru św. Mikołaja, który przez kilka wieków, poczynając od średniowiecza, funkcjonował w Bielsku Podlaskim. Znajdował się właśnie na placu, który obecnie zajmują budynki liceum białoruskiego i Sz. P. nr 3 im. J. Kostycewicza. Spoktanie otworzyła Dyrektor II LO z BJN Joanna Jakimiuk.
Nasza szkoła wzięła udział udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość IV”
W październiku i listopadzie br. uczniowie klasy 3ac i 3b brali udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość IV”. Była to akcja skierowana do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych w Polsce Wschodniej. Organizatorem akcji było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Osobą odpowiedzialną za projekt w II LO z BJN jest Sławomir Niedźwiecki.
Z przyjemnością informujemy, iż uczennica klasy II b Grygoruk Daria po etapie szkolnym zakwalifikowała się do pisemnej części Eliminacji Okręgowych 48. Olimpiady Języka Niemieckiego (Il. Etap). Gratulujemy, Daria Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.
16 grudnia uczniowie klas drugich uczestniczyli w BDK, w filmowej adaptacji "Chłopów" Władysława Reymonta, stworzonej przez Dorotę Kobielę-Welchman i Hugh Welchmana.
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
13 grudnia 2024 roku w I LO w Bielsku Podlaskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt. Nasze uczennice w składzie: Hanna Kordielewicz, Aleksandra Kozłowska, Nikola Mroczyńska i Martyna Spora zajęły 2 miejsce. Opiekun: Justyna Iganowicz-Car
11 grudnia w naszej szkole odbył się pierwszy etap Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej. Wzięło w nim udział 42 uczestników. Olimpijczyków przywitała pani dyrektor Joanna Jakimiuk, wyrażając radość z tak dużego zainteresowania Olimpiadą oraz życząc wszystkim powodzenia. Trzymamy kciuki za naszych uczniów.
W listopadzie po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się Olimpiada Wiedzy o Rodzinie. Do konkursu przystąpiło 6 dwuosobowych zespołów. Dziś otrzymaliśmy informację, że do eliminacji okręgowych zakwalifikowało się tylko 5 zespołów z województwa, w tym nasi uczniowie w składzie: Julia Kurianowicz z kl. II C i Grzegorz Daniluk z kl. II B. Powodzenia w kolejnym etapie. Opiekun: Agnieszka Daniluk
10 grudnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji
10 grudnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji. Młodzież poznała różnice między rodzajami służb, kilka ciekawostek z życia policjanta (w tym nawet czworonożnego), co wzbudziło najwięcej emocji wśród licealistów.
7 grudnia w Białostockim Centrum Edukacji odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie.
Brał w niej udział uczeń klasy IIc Igor Orzechowski. Celem głównym Olimpiady jest pogłębianie wiedzy na temat szeroko rozumianego zakresu nauczania przedmiotu wiedzy o społeczeństwie w szkołach ponadpodstawowych oraz promocja takich wartości, jak: demokracja, tolerancja, patriotyzm i szacunek do własnej Ojczyzny, poszerzanie zainteresowania szeroko rozumianymi kwestiami polityki, państwa, społeczeństwa, prawa i stosunków międzynarodowych, jak również umożliwienie uczniom zaprezentowania posiadanych wiadomości i umiejętności z zakresu Olimpiady.
Głównym organizatorem Olimpiady jest Centrum Organizacji Przedmiotowo – Tematyczno – Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno – Historycznych w Białymstoku.
Po trudnych, specjalistycznych testach Igor zajął III miejsce i zakwalifikował się do etapu centralnego Olimpiady. Gratulujemy Opiekun: Włodzimierz Wawulski