II LO z BJN w Bielsku Podlaskim należy do czołówki najlepszych liceów w województwie podlaskim. Zajmujemy wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach szkół. Stawiamy na jakość nauczania. Nasi absolwenci kontynuują naukę na najbardziej prestiżowych uczelniach w kraju. Dajemy możliwość poszerzania wiedzy w ponad 30 kołach zainteresowań. Wolny czas możesz spędzić na zajęciach sportowych, śpiewając w zespole "Spadczyna", redagując szkolną gazetkę "Lawa", pracując w Klubie Spraw Polsko - Białoruskich. Jeżeli chcesz poznać smak bycia studentem ucząc się w liceum - koniecznie przyjdź do nas.
W ponad sześćdziesięcioletnim okresie istnienia szkoły jej mury opuściło wielu znakomitych absolwentów – dziś przedstawicieli najbardziej prestiżowych zawodów – lekarzy, naukowców, inżynierów, prawników, dziennikarzy, artystów. Niektórzy zajmowali bądź zajmują eksponowane stanowiska w administracji publicznej lub samorządzie terytorialnym. Ponadto wielu naszych absolwentów po ukończeniu studiów pracowało lub pracuje w naszej szkole jako nauczyciele różnych przedmiotów.
Godzina kodowania to globalna akcja, w której biorą udział miliony osób na całym świecie. Nieważne skąd jesteś, nieważne skąd pochodzisz – możesz zostać uczestnikiem wydarzenia.
I miejsce dziewcząt i chłopców w Mistrzostwach Powiatu w Drużynowych Szachach
15 listopada 2016 r. w ODK w Bielsku Podlaskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Szachach. Uczniowie z naszej szkoły zajęli I miejsce w kategorii dziewcząt i chłopców.
2 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Rudce odbyły się Mistrzostwa Powiatu w futsalu. Uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce. Gratulujemy!!! Opiekun mgr Justyna Iganowicz-Car
Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał stypendia uzdolnionym artystycznie. Z dumą informujemy, że wśród nagrodzonych znalazły się: Malisz Daria kl. III B – muzyka, teatr, literatura, film oraz Malisz Magdalena kl. II B – muzyka, teatr, literatura, Nika Jurczuk kl. II A - muzyka, taniec, folklor, literatura, film.Serdecznie gratulujemy!
Mikołajki w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim
Uczniowie naszej szkoły angażują się w różne akcje o charakterze non profit i aktywnie wspierają ideę wolontariatu.
5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony w 1986 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dzień ten, jest dowodem uznania dla milionów ludzi, poświęcających swój cenny czas i umiejętności w celu niesienia pomocy innym.
Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.
Tegoroczne hasło UNAIDS, ONZ-owskiego programu na rzecz walki z epidemią, brzmi: (w wolnym tłumaczeniu) „Ręce w górę za profilaktyką HIV” („Hands up for #HIVprevention”).
„Niwa” czasopismo mniejszości białoruskiej w Polsce, wydawane od 1955 r. w Białymstoku obchodzi jubileusz. Od sześćdziesięciu lat opisuje życie mniejszości białoruskiej na Podlasiu, promuje lokalnych pisarzy i dokumentuje ważne zdarzenia. W Białymstoku z tej okazji zebrali się wieloletni korespondenci gazety, dziennikarze i czytelnicy. Była okazja do wspomnień i zebrania planów na kolejne lata. Część artystyczną uświetnił działający przy Naszej Szkole zespół wokalny „Spadczyna”. Wydarzenie odbyło się 26 listopada.
Martyna Jankowska i Martyna Szczurzewska zorganizowały „Noc Teatralną” – akcję charytatywną na rzecz fundacji „Mam Marzenie”. Inicjatywa składała się z dwóch części. Najpierw przez kilka dni odbywała się zbiórka odzieży dla dzieci i młodzieży z domu dziecka w Białowieży. Część odzieży przekazano Zespołowi Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz do Polskiego Czerwonego Krzyża”.
15 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Panią Barbarą Goralczuk wokół książki "Nadzieja aż po horyzont", która jest opowieścią o I wojnie światowej, o sztuce przetrwania w trudnych czasach, o miłości do ludzi i do domu rodzinnego.
Spotkanie autorskie wokół książki Anety Prymaka-Oniszk: Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy
O bieżenstwie wciąż wiemy niewiele, pomimo, że w ubiegłym roku obchodziliśmy 100 rocznicę tego wydarzenia. ANETA PRYMAKA ONISZK włożyła chyba największy wkład by przypomnieć nam tamte czasy. Przez kilka lat zbierała materiały, dzięki którym powstała książka BIEŻEŃSTWO 1915 Zapomniani uchodźcy, powstał też blog i profil na fb. W piątek 18 listopada, w Naszej Szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panią Anetą Prymaka Oniszk, w którym wzięli udział nauczyciele i uczniowie klasy trzecich.
Doroteusz Fionik, etnograf, animator kultury białoruskiej, założyciel Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, zaprezentował we wtorek (15 listopada) w Naszej Szkole swoją książkę Bieżeństwo. Droga i powroty 1915-1922, wydaną przez Muzeum w Studziwodach w serii Historia i Kultura Podlaskich Białorusinów.
To efekt wieloletniej pracy Doroteusza Fionika. Od 20 lat pisze on monografie podlaskich wsi, miasteczek, parafii prawosławnych, zawsze uwzględniając w nich czas bieżeństwa (wiele wspólnie ze zmarłym niedawno o. Grzegorzem Sosną, którego pamięci poświęcona jest książka). W 1995 roku był pomysłodawcą i współorganizatorem wystawy Bieżeństwo – nieznany exodus 1915-1921 w bielskim Muzeum, jednej z pierwszych (o ile nie pierwszej) publicznej prezentacji tematu bieżeństwa, które do tego czasu żyło jedynie w rodzinnym przekazie. Zwieńczeniem tej pracy jest solidna (225 stron formatu ciut mniejszego niż A4, kredowy papier), zawierająca bogaty materiał zdjęciowy, książka. Książka napisana jest w trzech językach, Najwięcej w niej języka podlaskiego (większość rozdziałów), oswajanego w druku przez Doroteusza Fionika od lat. Jest też polski (m.in. podpisy pod zdjęcia i dwa rozdziały) oraz białoruski.
3 listopada 2016 roku w ZS nr. 1 im. Marszałka Józefa K Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim po raz dziesiąty odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy II B Aleksandra Łożecka i Magdalena Malisz. Aleksandra zdobyła wyróżnienie świetnie wykonując utwór pod tytułem "Śpiewka". Magda wykonała utwór ,,Mój serdeczny kraj " (I miejsce). Uczennice zostały przygotowane przez Panią Joannę Chilkiewicz, która starannie dobrała utwory. Laureaci konkursu gościnnie wystąpią podczas obchodów związanych z Dniem Niepodległości.
Wieczorek poetycki poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej
3 listopada uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w wieczorku poetyckim „W żółtych płomieniach liści” poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej. Zdjęcia z uroczystości Łukasz Zinkiewicz