II LO z BJN w Bielsku Podlaskim należy do czołówki najlepszych liceów w województwie podlaskim. Zajmujemy wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach szkół. Stawiamy na jakość nauczania. Nasi absolwenci kontynuują naukę na najbardziej prestiżowych uczelniach w kraju. Dajemy możliwość poszerzania wiedzy w ponad 30 kołach zainteresowań. Wolny czas możesz spędzić na zajęciach sportowych, śpiewając w zespole "Spadczyna", redagując szkolną gazetkę "Lawa", pracując w Klubie Spraw Polsko - Białoruskich. Jeżeli chcesz poznać smak bycia studentem ucząc się w liceum - koniecznie przyjdź do nas.
W ponad sześćdziesięcioletnim okresie istnienia szkoły jej mury opuściło wielu znakomitych absolwentów – dziś przedstawicieli najbardziej prestiżowych zawodów – lekarzy, naukowców, inżynierów, prawników, dziennikarzy, artystów. Niektórzy zajmowali bądź zajmują eksponowane stanowiska w administracji publicznej lub samorządzie terytorialnym. Ponadto wielu naszych absolwentów po ukończeniu studiów pracowało lub pracuje w naszej szkole jako nauczyciele różnych przedmiotów.
Upragniony dyplom zdobyty? To świetnie! Teraz nadszedł czas na kolejny etap na ścieżce rozwoju zawodowego. Szukanie wymarzonej pracy to niełatwa misja, która osobom rozpoczynającym karierę zawodową nierzadko spędza sen z powiek. Nie ulega bowiem wątpliwości, że niepewność co do własnych kwalifikacji i obawy przed popełnieniem błędu w procesie rekrutacyjnym mogą stać się przeszkodą w osiąganiu zawodowych sukcesów. Jednak ten problem nie dotyczy tylko młodych absolwentów wkraczających na rynek pracy. Również przysłowiowi starzy wyjadacze muszą co rusz stawiać czoła wyzwaniom w obliczu rosnących wymagań przedsiębiorstw.
Całe szczęście powszechny dostęp do informacji umożliwia kandydatom przygotowanie się od A do Z. Skorzystaj z naszego przewodnika rekrutacyjnego i dowiedz się, jak prawidłowo czytać ogłoszenia o pracę i wyłowić z gąszcza szczegółów kluczowe informacje. Dzięki naszym wskazówkom utorujesz sobie drogę do kariery zawodowej!
Rozpoczynając studia, zaczynasz nowy rozdział swojego życia. Wiele kwestii związanych z nauką na wyższej uczelni może być dla ciebie sporym wyzwaniem. Stworzyliśmy więc zarys najważniejszych zagadnień studenckich i dajemy ci tę wiedzę w pigułce – od wyboru kierunku, poprzez finansowanie nauki, aż po produktywną organizację swojego czasu. Przygotowaliśmy też praktyczną „checklistę”, dzięki której – jako świeżo upieczony student – zachowasz kontrolę nad swoimi obowiązkami.
Dzień Bezpiecznego Internetu(DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwaz całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzić będziemy 8 lutego.
W ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” - pierwszej praktycznej olimpiady w kraju Wiktoria Rajewska wraz z zespołem z Torunia i Łodzi realizują projekt „Imigranci też chcą być”. W ramach wydarzeń Multicultural Festival - koncertu, wystawy, apeli i imprez chcą zintegrować społeczność lokalną i imigrantów. Projekt ma na celu szerzenie wiedzy na temat imigracji oraz walkę z ksenofobią. Każdy bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy religię zasługuje na szacunek. Projekt można znaleźć w social mediach: pod nazwą @imigranci.polakami na Instagramie, @imigranci_polakami na TikToku oraz Imigranci też chcą być na Facebooku.
Adam Zabrocki awansował do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
Dnia 29 stycznia odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Wśród uczestników był uczeń naszej szkoły Adam Zabrocki. Najpierw awansował do II etapu eliminacji, a następnie, z czwartą lokatą, awansował do etapu centralnego Olimpiady! Gratulujemy! Zawody z uwagi na zagrożenie epidemiczne były przeprowadzone zdalnie.
Studniówka jest prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem podczas pobytu w szkole średniej. Tegoroczni maturzyści, mogą mówić o niebywałym szczęściu. Rok temu ze względu na pandemię Studniówka nie odbyła się. W tym roku do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy impreza dojdzie do skutku. Mogło wydarzyć się wszystko - ktoś mógł zachorować na COVID-19 i pociągnąć resztę na kwarantannę, rząd mógł wprowadzić obostrzenia, uniemożliwiające zorganizowanie imprezy. Na szczęście nic takiego nie wydarzyło się, wszyscy odetchnęli z ulgą, impreza odbyła się. Po raz pierwszy w historii szkoły Studniówkę zorganizowano poza szkołą. Bal odbył się w Czterech Porach Roku, a wspomnienia z tego wspaniałego wydarzenia zostaną na całe życie.
Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Języka Białoruskiego
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2022 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2022”, www.perspektywy.pl
Szkoły z czołówki Rankingu Liceów i Techników Perspektyw są dumne z sukcesu w Rankingu. Wysokie pozycje rankingowe wpisana jest przecież nie tylko liczba zwycięstw, punkty maturalne, pomyślnie zdane egzaminy. To sukces wynikający ze współpracy grona pedagogicznego, ambitnych uczniów, lokalnych władz oświatowych i samorządowych, dbających o dobre warunki pracy swoich szkół.
12 stycznia 2022 r., miesięcznik i portal "Perspektywy" przedstawił ranking najlepszych liceów i techników 2022 w Polsce. Z przyjemnością informujemy, że Nasza Szkoła zdobyła "Brązową Tarczę" - znak najwyższej jakości szkoły w prestiżowym Rankingu Liceum Ogólnokształcących Perspektywy 2022. Ranking wskazuje szkoły, które dają nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także wychowują i kształtują postawę życiową młodego człowieka.
Nasze Liceum w Rankingu Liceów Ogólnokształcących zajęło:
1. miejsce w powiecie bielskim
16. miejsce w woj. podlaskim
W Podrankingu Szkół Olimpijskich 2022 II LOzBJN znalazło się na 2. miejscu w województwie i 19. miejscu w Polsce.
Dobra szkoła otwiera wszystkie drzwi ! To szkoła, którą śmiało można polecić wszystkim ambitnym uczniom. Szkoła, w której warto się uczyć!
Жадаем Вам спакойных ды радасных святаў. Правядзіце іх у сямейнай грамадзе, дзяліўшыся са сваімі блізкімі самымі лепшымі ды светлымі думкамі. У Новым 2022 годзе жадаем Вам усякай удачы, моцнага здароўя i дабрабыту ў вашых сем’ях!
Традыцыйна да Калядаў Зміцер Вайцюшкевіч выпусціў новую песню і кліп на яе. Твор называецца "Пад ялінкай", а напісаны ён, таксама традыцыйна для калядных твораў Вайцюшкевіча, на верш Уладзіміра Някляева. Анімацыю для кліпа намаляваў Андрусь Такінданг.
"Прысядзьце, сагрэйце адно аднога абдымкамі ды падумайце пра тое светлае, што абавязкова адбывалася з вамі. І няхай калядная знічка прынясе здзяйсненне жаданняў!" — напісана ў анатацыі да відэа.
Adam Zabrocki uczestniczył w XXV Spotkaniach Humanistycznych w Krakowie
W dniach 10-17 listopada 2021 roku uczeń klasy IIIC Adam Zabrocki uczestniczył w XXV Spotkaniach Humanistycznych w Krakowie, organizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Oto relacja Adama z wyjazdu:
Święta Bożego Narodzenia, to magiczny czas bycia razem, to magiczna pora, kiedy wszystko może się zdarzyć i kiedy spełniają się życzenia. To czas dzielenia się chlebem, symbolem jedności, miłości, przyjaźni, dostatku i długowieczności.
17 grudnia cała nasza szkolna rodzina zebrała się, aby wspólnie spędzić chwilę w radosnej atmosferze oczekiwania na Boże Narodzenie. Były życzenia, opłatek, prosfora i wspólne śpiewanie kolęd. Był czas bycia razem, którego tak bardzo brakowało nam w ostatnich miesiącach.