II LO z BJN w Bielsku Podlaskim należy do czołówki najlepszych liceów w województwie podlaskim. Zajmujemy wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach szkół. Stawiamy na jakość nauczania. Nasi absolwenci kontynuują naukę na najbardziej prestiżowych uczelniach w kraju. Dajemy możliwość poszerzania wiedzy w ponad 30 kołach zainteresowań. Wolny czas możesz spędzić na zajęciach sportowych, śpiewając w zespole "Spadczyna", redagując szkolną gazetkę "Lawa", pracując w Klubie Spraw Polsko - Białoruskich. Jeżeli chcesz poznać smak bycia studentem ucząc się w liceum - koniecznie przyjdź do nas.
W ponad sześćdziesięcioletnim okresie istnienia szkoły jej mury opuściło wielu znakomitych absolwentów – dziś przedstawicieli najbardziej prestiżowych zawodów – lekarzy, naukowców, inżynierów, prawników, dziennikarzy, artystów. Niektórzy zajmowali bądź zajmują eksponowane stanowiska w administracji publicznej lub samorządzie terytorialnym. Ponadto wielu naszych absolwentów po ukończeniu studiów pracowało lub pracuje w naszej szkole jako nauczyciele różnych przedmiotów.
Zaczyna się niewinnie – od smutku, przygnębienia, złego nastroju. Jednak zlekceważenie tych oznak może mieć bardzo negatywny wpływ na psychikę człowieka. Depresja jest obecnie jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że na całym świecie może na nią cierpieć nawet 300 milionów ludzi. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wynikać to może z faktu, że panie chętniej mówią o swoich trudnościach i zgłaszają się do odpowiednich specjalistów.
Ewelina Sadowska została laureatką konkursu plastycznego „Nie daj się zniewolić – nie wszystko ma swoją cenę !”
Konkurs plastyczny „Nie daj się zniewolić – nie wszystko ma swoją cenę !” był ogłoszony w związku z obchodzonym w dniu 18 października Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi. Głównym celem konkursu było propagowanie działań na rzecz popularyzacji wśród młodzieży szkolnej wiedzy z obszaru handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa. Ta inicjatywa plastyczna, dotycząca stworzenia najciekawszego plakatu, została skierowana do uczniów podlaskich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.
WYNIKI STOPNIA REJONOWEGO KONKURSU JĘZYKA BIAŁORUSKIEGO UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH przeprowadzonego w dniu 20.02.2018 r.
Стала ўжо традыцыяй, што на Міжнародны паэтычны фестываль «Вершы на асфальце» памяці Міхася Стральцова, які ладзіцца ў Менску, прыязджае хтосьці з беларускіх паэтаў Беласточчыны. Сёлета такі гонар выпаў Андрэю Сцепанюку, паэту з Бельска Падляшскага. Алесь Аркуш пагутарыў з ім пра атмасферу фестываля.
Spadczyna - Piosenka Białoruska 2018 w Białymstoku
XXV Festiwal Piosenka Białoruska 2018 w Białymstoku - Opera i Filharmonia Podlaska. W zapowiedzi prowadzącego jest pomyłka – zespół „Spadczyna” działa przy II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.
"Ogólnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej" jest na prawdę sporym wydarzeniem, cieszącym się popularnością wśród mieszkańców Bielska Podlaskiego. Dla szkolnego zespołu Спадчына stał się tradycją. Rok rocznie pod kierownictwem Pani Joanny Chilkiewicz z całych sił przygotowujemy się do eliminacji rejonowych, następnie centralnych. Przygotowanie się nie było łatwym zadaniem. W bieżącym roku skład zespołu znacznie się zmienił. Większość członków zakończyło edukację w Liceum i tym samym opuściło zespół. Największe wyzwanie stanowiła nauka wzajemnego słuchania się, poznania naszych głosów i pracowania nad kreowaniem spójnej całości. Cel jest jeden, może dwa.. 1.ZAŚPIEWAĆ TAK DOBRZE BY WYSTĄPIĆ NA KONCERCIE GALOWYM W OPERZE. 2.NIE PRZYNIEŚĆ WSTYDU SZKOLE
Spotkanie z Anną Moroz, autorką książki „Między pamięcią a historią. Konflikt pamięci zbiorowych Polaków i Białorusinów na przykładach postaci Romualda Rajsa >>Burego<<”
Książka Anny Moroz jest rozszerzoną wersją pracy magisterskiej „Moją prawdą jest moja pamięć” napisanej pod kierunkiem prof. Piotra Glińskiego i obronionej na Wydziale Historyczno-Socjologicznym w 2014r., a wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 2016r. Autorka ukazuje miejsce Romualda Rajsa w pamięci zbiorowej Polaków i Białorusinów. Uczniowie klasy II AC mogli posłuchać, jak, w sposób mądry i wyważony, nie tracąc nic z prawdy historycznej, mówić o bolesnej przeszłości Podlasia.
Tomasz Lewczuk opowiada Katarzynie Malinowskiej-Olczyk o studiach w Poznaniu
6 lutego w całej Polsce obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Już po raz czternasty nasz kraj przyłącza się do tego międzynarodowego święta, w którym uczestniczy 130 państw z całego świata. Krajowym organizatorem DBI jest konsorcjum złożone z Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Partnerem Głównym – Fundacja Orange, a Partnerem – firma Facebook.
Relacja ze studniówki na stronie portalu Internetowy Bielsk
Sprawdziłam w słowniku PWN hasło: moda. Dlaczego ? Otóż w niedzielę 21 stycznia mieliśmy Studniówkę i mój ulubiony dziennikarz zapytał mnie: ,,Jaka moda obowiązuje w tym roku na studniówce ? ". Jestem dziewczyną, dlatego też bez większego zastanowienia się zaczęłam mówić, co jest fajne, a co passe. Słownik tłumaczy modę jako: krótkotrwałą popularność czegoś nowego w jakiejś dziedzinie. Olśniło mnie później (jak zawsze po czasie), że Panu z radia mogło wcale nie chodzić o ubrania, a raczej o jakąś nową formę spędzania studniówki. Tego nie wiem… Wiem jednak, że nigdy nie mija moda na dobrą zabawę i pomimo tego, że każdy z nas rozumie ją inaczej, to jednak chce mieć niezapomniane wspomnienia.
20 студзеня 1892 нарадзіўся Браніслаў Тарашкевіч - беларускі грамадска-палітычны дзеяч, мовазнавец, пісьменнік-перакладчык, акадэмік. Стваральнік «Беларускай граматыкі для школ», вядомай як «тарашкевіца» ды адзін з лідэраў нацыянальнага руху ў заходняй Беларусі.
Як большасць прадстаўнікоў беларускіх эліт у савецкай дзяржаве быў рэпрэсіраваны і расстраляны ў 1930-я гг.