KAŻDY MOŻE BYĆ KODEREM ! - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

KAŻDY MOŻE BYĆ KODEREM !
niedziela, 11 października 2015 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Pozostałe  

10 października wystartował  Europejski Tydzień Kodowania! W tym czasie tysiące Europejczyków w każdym wieku – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów – będzie miało możliwość rozpoczęcia przygody z programowaniem!

Nasza rzeczywistość rozwija się bardzo dynamicznie, także w aspekcie technologicznym. To, jak się uczymy, pracujemy, komunikujemy ze sobą zmienia się z każdym dniem. Jak wyjaśnia Andreus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. jednolitego rynku cyfrowego Umiejętności cyfrowe są niezbędne, aby stworzyć prawdziwie jednolity rynek cyfrowy i pomóc nam zrozumieć, jak zbudowany jest nasz świat opleciony coraz gęstszą siecią połączeń. Kodowanie to nie tylko kwestia programowania, ale również umiejętność rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracy i kreatywności, potrzebnych na rynku pracy obecnie i w przyszłości.

Dlatego celem Code Week jest pokazanie, że każdy może zająć się kodowaniem.
Polskim koordynatorem tegorocznego Tygodnia Kodowania jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem program Mistrzowie Kodowania. Działania są dofinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerami działań są: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki. Polskimi ambasadorami akcji zostali Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska i Kamil Sijko z Fundacji CoderDojo.

Dlaczego to jest ważne?
Umiejętności programowania są niezwykle ważne dla przyszłości rynku pracy. Według Grand Coallition for Digital Jobs, siła robocza w sektorze związanym z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi stanowiła w 2011 r. w Europie 6,67 miliona osób, co stanowi jedynie 3,1% osób zatrudnionych w Europie. Komisja Europejska alarmuje, że do 2020 roku zabraknie  900 tys. specjalistów w tej dziedzinie.



Wstecz