Wycieczka do Parku Linowego w Doktorcach – 07.10.2015 - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Wycieczka do Parku Linowego w Doktorcach – 07.10.2015
środa, 7 października 2015 roku
Kategoria: Wycieczki

7 października grupa uczniów kl. I D, I B i II A wraz z opiekunami Magdaleną Dudek,  Sławomirem Niedźwieckim i Walerym Skrundziem wybrało się na wycieczkę rowerową do Parku Linowego w Doktorcach. Z Bielska Podlaskiego do Doktorc jest około 25 km. Jedzie się tam niezbyt trudną trasą przez Mulawicze i Strablę. W tym roku komfort jazdy rowerem utrudniał przenikliwy wiatr i niska temperatura.

Na trasie wycieczki znajdują się liczne zabytki kultury materialnej, m.in. Dwór Starzeńskich z 1617 roku, przebudowywany w latach 1780-1785 w stylu późnobarokowym i w XIX, kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1617 roku fundacji stolnika wiskiego Adama Turowskiego, kolumna z 1774 roku na placu przed kościołem (zwana słupem granicznym) ufundowana przez starostę brańskiego Macieja Maurycego hr. Starzeńskiego oraz zabytkowy park z kanałem i kuźnia. Na trasie wycieczki znajduję się również  płynąca ciekawymi krajobrazowo dolinami malownicza rzeka Narew.

W Parku Linowym czekały na nas liczne przeszkody składające się z mostów, skoków, kładek, belek, pętli, siatek i różnego rodzaju zjazdów. Wcześniej zostaliśmy wyposażeni w profesjonalny sprzęt asekuracyjny (uprzęże, lonże, karabinki, rolkę, kask). Instruktorzy wyjaśnili zasady posługiwania się sprzętem i pokazali, w jaki sposób prawidłowo pokonać przeszkody. Musieliśmy powtórzyć prezentowane czynności, a instruktorzy eliminowali błędy. Następnie pokonaliśmy trasę treningową zawieszoną tuż nad ziemią, aby zapoznać się z systemem asekuracji, żeby bezpiecznie pokonywać przeszkody na wysokości od 2 do 10 m. nad ziemią. Kto nie zdał testu, musiał zaliczać jeszcze raz. Po ukończeniu szkolenia instruktorzy dopuszczają osoby do wejścia na wysokie przeszkody trasy parku linowego. Przez cały czas trwania programu uczestnicy byli pod obserwacją opiekunów i instruktorów, którzy pomagali w prawidłowym przejściu trasy. Wycieczka do Parku Linowego zapewniła nam niezapomnianych wrażeń. Uczestnicząc w  programie linowym nauczyliśmy się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamaliśmy barierę lęku wysokości czy strachu. Okazuje się, że Park linowy to wspaniała forma aktywnego wypoczynku.

Organizatorem wycieczki był Pan Walery Skrundz

Fot. Magdalena Dudek, Sławomir Niedźwiecki, Walery Skrundz