Konferencja naukowa pt. „Prawa dziecka należącego do mniejszości narodowych” - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Konferencja naukowa pt. „Prawa dziecka należącego do mniejszości narodowych”
wtorek, 5 października 2010 roku
Dodał: II LOzBJN
Kategoria: Pozostałe

28 września w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku miała miejsce konferencja naukowa pt. „Prawa dziecka należącego do mniejszości narodowych”. Z naszej szkoły wzięły w niej udział trzy osoby. Opiekunem był prof. Włodzimierz Wawulski.

Jak to zwykle na tego typu imprezach bywa, konferencję otworzyły przemówienia takich ważnych osobistości naszego województwa jak Jerzy Kiszkiel, Podlaski Kurator Oświaty, insp. Igor Parfieniuk, Komendant Wojewódzki Policji oraz prof. Józef Szabłowski, rektor WSFiZ. Ta część stanowiła preludium do przemówienia Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka. Był to krótki, acz ciekawy, wykład na temat czym są prawa dziecka i jak są one postrzegane w Polsce i na świecie. Po jego zakończeniu odbyła się debata przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych CKP w Białystoku, również dotyczącą praw dziecka.

Po około półgodzinnej przerwie, w trakcie której podano bardzo smaczny poczęstunek, uczestnicy konferencji zostali podzieleni na dwie grupy. Osoby pow. 18 roku życia miały możliwość uczestniczenia w dalszej części wykładów. Równolegle dla tych, którzy jeszcze nie przekroczyli tego magicznego wieku, zorganizowano warsztaty mające na celu pogłębić ich świadomość narodową, poczucie tożsamości i inne podobne wartości. Oczywiście nasza trójosobowa grupa wybrała warsztaty, które przebiegły w miłej i luźnej atmosferze.

Moim zdaniem takie konferencje są bardzo potrzebne młodym ludziom. Dzięki nim można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących otaczającego świata w o wiele przyjemniejszy i łatwiej zapadający w pamięć sposób niż na lekcjach.

Magdalena Jakuc