224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
niedziela, 3 maja 2015 roku
Kategoria: Uroczystości

W dniu 3 maja w Bielsku Podlaskim odbywały się uroczyste obchody 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas uroczystości wspaniale zaprezentowali się uczniowie Naszego Liceum, którzy przedstawili  montaż słowno-muzyczny bardzo wysoko oceniony przez licznie zgromadzonych mieszkańców Bielska, polityków i samorządowców. Uczniowie Naszej Szkoły przekazali zebranym opracowany oryginalny tekst Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791r.

Link do Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791r.

Dokument uchwalony 3 maja 1791 roku był pierwszą pisaną Konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Konstytucja powstała przy współpracy posłów uczestniczących w pracach Sejmu Wielkiego i całego wspierającego ich środowiska. Ta „ustawa rządowa” zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. Była dokumentem, który przywrócił Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj, który nadal pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.