Klasy drugie w Radiu Racyja i TVP Białystok - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Klasy drugie w Radiu Racyja i TVP Białystok
poniedziałek, 24 listopada 2014 roku
Kategoria: Wycieczki

Uczniowie klas II C i II D naszego liceum wzięli udział w wycieczce do Białegostoku, która odbyła się 20 listopada. Jej głównym celem była wizyta w Białoruskim Radio Racyja i siedzibie TVP Białystok.

W radio uprzejmie przywitał nas pan Jerzy Leszczyński - dyrektor Programowy Radia Racyja. Po obejrzeniu kilku pomieszczeń przeznaczonych dla pracowników, spotkaliśmy Źmiciera Kościna. Jego głos jest znany powszechnie słuchaczom z „Koncertu życzeń”. Źmicier oprowadził nas po pozostałej części rozgłośni. Mieliśmy okazję zobaczyć studio, z którego codziennie prowadzone są audycje na żywo. Dowiedzieliśmy się również wiele o specyfice Radio Racyja, jego programie i sposobie funkcjonowania.

Kolejnym obiektem, który odwiedziliśmy, była siedziba TVP Białystok. Oprowadzał nas Dariusz Szada- Borzyszkowski. Ten absolwent Sankt Petersburskiej Akademii Teatru, Muzyki i Filmu i wieloletni pracownik regionalnej białostockiej telewizji, mimo nieznajomości języka białoruskiego, posiada swój wkład w rozwój kultury białoruskiej. Jest on współreżyserem fabularnego widowiska telewizyjnego „Tutejsi” („Тутэйшыя”) Janki Kupały, na antenę telewizji Belsat. Dariusz Szada- Borzyszkowski chętnie dzielił się z nami swoją wiedzą na temat telewizji, zarówno jeśli chodzi o funkcje poszczególnych osób tam pracujących, jak również w obszarze tworzenia programów pod względem technicznym. Nie był to jednak nudny wykład – mogliśmy przeprowadzić wywiad, usiąść na miejscu prezentera „Obiektywu” lub sprawdzić się w roli kamerzysty. Wizyta w TVP Białystok dała nam również niepowtarzalną okazję obserwacji na żywo powstawania programu telewizyjnego. Na koniec spotkaliśmy się z Rafałem Androsiukiem, który pracuje przy tworzeniu programu „Białoruski tydzień”.

Serdecznie dziękujemy naszym opiekunom i organizatorowi – p. Annie Brzozowskiej. Liczymy na więcej takich wyjazdów.

Aleksandra Terechowicz

Fot. Alicja Nidae