Koncert Chóru „Visson” z Mińska - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Koncert Chóru „Visson” z Mińska
niedziela, 25 maja 2014 roku
Kategoria: Uroczystości

24 maja br. w Naszej Szkole odbył się wspaniały koncert w wykonaniu Młodzieżowego  Chóru „Visson” Republikańskiego Centrum Współczesnej Kultury Chrześcijańskiej „Błagowiest” Mińsk, Białoruś.  Dyrygent: Alona Wysocka.

Chór powstał w 2010 r. Nazwa chóru w jęz. słowiańskim oznacza szlachetną, cienką tkaninę, w tym wypadku „przędzę - muzyczne tkanie dźwięków”. Chór składa się z młodych profesjonalnych muzyków, a także innych utalentowanych muzycznie osób. Wielu z nich śpiewa i dyryguje w mińskich chórach cerkiewnych. Ważne miejsce w repertuarze chóru zajmuje cerkiewna muzyka liturgiczna oraz wykonywane w różnych językach chóralne utwory różnych stylów i epok. Kierownikiem artystycznym jest laureatka międzynarodowych konkursów, reżyser, nauczycielka, dyrygent chóru cerkiewnego – Alona Wysocka.

Fot. Sławomir Niedźwiecki

Program:

24 мая (суббота).

1. «Хрыстос уваскрос» муз. Алега Залетнева.
  2. Трисвятое глаголемое «Волынка», демественное многоголосие, расшифровка Екатерины Смирновой.
  3. Заупокойный кондак, муз. Александра Кастальского.
  4. «Уст твоих» тропарь Св. Иоанну Златоусту, изл. Валаамского напева Милия Балакирева, перелож. для смеш. хора Алексея Жукова.
  5. Вячеслава Бобков, сл. Е. Михаленко «Ангел у кроватки» из цикла «Папины колыбельки», пер. для смеш. хора Светланы Стефаненко. Солистка Дарья Тарасевич.
  6. Бел. нар. песня «Ой, рэчанька, рэчанька», апр. Валянцiны Глушчанка.
  7. Мiкалай Лiцвiн «Гусляр» з харавога цыкла «Родныя вобразы».
  8. Бел. нар. песня  «Месяц дагарае», апр. Сяргея Беражнова.
  9. Бел. нар. песня «Зялен гай», запись Рыгора Шырмы, апр. Канстанцiна Галкоускага.
  10. Алена Атрашкевiч «Харавы цыкл на словы Ганны Рубацкай»:
  11. №1 «Ой, ружанька -ружа», №2 «Крушина», №3 «Гой, цимбалы»
  12. Солисты: сопрано – Дарья Тарасевич, цимбалы – Ирина Морозова, саксофон – Павел Казак, ударные – Илья Телеш, Михаил Сугако.
  13. «Люблю наш край» мелодыя народная, апр.Анатоль Багатыроу,
  14. Канстанцыi Буйло.
  15. С нами Бог, муз. Александра Кастальского, пер. для смеш. хора Алены Высоцкой.  Солисты Виталий Говенько и Владимир Сыпчу.
  16. «Развiтальная» муз. Уладзiмiра Карызны (сын), сл. Уладзiмiра Карызны (бацька).
  17. Многолетие, Московское.
  1. Gruziński napiew  - Alliluija
  2. Jekatierina Smirnowa (oprac.) – Triswiatoje
  3. Milija Bałakirew – Troparion Św. Jana Teologa (wałaamski napiew)
  4. Siostra Ijulianija  – Kondakion z Akatystu  „Wsiecarica”
  5. Ludmiła Nowosiełowa – Wonmi niebo
  6. Wiktoria Polewaja – Troparion „Kriestu…”
  7. Aleh Zieletniou – Chrystos uwaskros (w jęz. biał.)
  8. Wiktor Sacharuk – Usłyszi Gospodi (w jęz. biał.)
  9. Jewgienij Muraszko – Bogorodice Diewo
  10. Aleksander Kastalski – S nami Bog