Matura 2014: Egzamin z języka polskiego - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Matura 2014: Egzamin z języka polskiego
poniedziałek, 5 maja 2014 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Pozostałe  

Zakończył się pierwszy z egzaminów tegorocznej sesji maturalnej. Maturzyści sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na egzaminie musieli zmierzyć się z "Potopem" Henryka Sienkiewicza i "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego.

Maturzyści musieli przedstawić stanowiska bohaterów "Wesela" Wyspiańskiego wobec możliwości wybuchu powstania oraz zachowanie Andrzeja Kmicica podczas spotkania z księciem Bogusławem w "Potopie" Sienkiewicza. Według maturzystów jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył zachowania i stanów emocjonalnych bohaterów cytowanego w arkuszu egzaminacyjnym fragmentu "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Fragment ten opisywał przybycie Andrzeja Kmicica do księcia Bogusława Radziwiłła. Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, musieli porównać stanowiska Gospodarza i Poety w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego wobec możliwości powstańczych Polaków oraz ich poglądy na poezję narodową. Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu o miłości, w którym cytowano fragmenty utworów Platona, Cypriana Kamila Norwida i ks. Jana Twardowskiego.

Ostatnie chwile przed maturą z języka polskiego.

Fot. Sławomir NiedźwieckiWstecz