Wizyta w redakcji "Niwy" i rozgłośni "Radia Racja" - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Wizyta w redakcji "Niwy" i rozgłośni "Radia Racja"
środa, 13 listopada 2013 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Wycieczki  

W dniu 13 listopada br. grupa uczniów z kl. II A i II B wraz z wychowawcami odwiedziła redakcje tygodnika mniejszości białoruskiej w Polsce Niwa oraz Białoruskiego Radio Racja. Uczniowie zapoznali się jak  wygląda od środka  praca w obu redakcjach, mogli porozmawiać z dziennikarzami, zobaczyć tych których się zwykle słyszy w Radio Racja. Pracownicy redakcji z pasją odpowiadali na pytania uczniów.

фота Ганны Кандрацюк

фота Ганны Кандрацюк

Fot. Dawid Trofimiuk, Sławomir Niedźwiecki

Niwa (biał. "Ніва") - tygodnik mniejszości białoruskiej w Polsce, wydawany w języku białoruskim w Białymstoku. Redaktorem naczelnym jest Eugeniusz Wappa. Czasopismo zostało założone w roku 1956 w Białymstoku przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce.

Gazeta opisuje życie codzienne Białorusinów w Polsce, działalność organizacji społecznych, publikuje materiały krajoznawcze, zamieszcza artykuły dotyczące aktualnych wydarzeń na Białorusi. Dla dzieci przeznaczona jest wkładka "Зорка" (Zorka), periodycznie wydawane są inne wkładki tematyczne. Niwa to ważny czynnik jednoczący mniejszość białoruską w Polsce

Białoruskie Radio Racja

Plany stworzenia białoruskiej stacji w Polsce powstały w połowie lat 90. Ostatecznie udało się to w 1999 roku. Najpierw 3 listopada 1999 uruchomiony został nadajnik pracujący na falach średnich, następnie 29 grudnia 1999 o godzinie 16:00 – na falach UKF. Radio docierało do mieszkańców Białegostoku i okolic.

Program Radia Racja adresowany był do mieszkańców Białorusi oraz do mniejszości białoruskiej mieszkającej w Polsce. Na antenie w języku białoruskim pojawiały się informacje, publicystyka, wiadomości społeczno-kulturalne i muzyka. Stacja nadawała w Białymstoku na częstotliwości 105,5 MHz oraz przez kilka godzin dziennie na falach krótkich i średnich. Zaraz po uruchomieniu rozgłośni planowano zwiększenie zasięgu stacji na UKF poprzez uruchomienie sieci pokrywającej swym zasięgiem Podlasie.

Radio Racja, przestało nadawać w październiku 2002 roku, z powodu braku środków finansowych na dalszą działalność.

Zostało reaktywowane przez część byłych dziennikarzy radia i ponownie zaczęło nadawać 22 lutego 2006 roku. Jest finansowane ze środków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Inna część byłych dziennikarzy jest włączona w projekt Europejskie Radio dla Białorusi.

Nadaje na falach krótkich, falach średnich oraz na UKF-ie (pół godziny dziennie dla mieszkańców Białorusi i 24 godziny dziennie dla mniejszości białoruskiej w Polsce) oraz przez internet.

W listopadzie 2009 Radio Racja rozpoczęło nadawanie z Białej Podlaskiej. Objęło w ten sposób swoim zasięgiem Brześć.

Częstotliwość:

24 h, 98,10 MHz Białystok

 

 

 



Wstecz