Wizyta parlamentarna w Strasburgu - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Wizyta parlamentarna w Strasburgu
piątek, 15 czerwca 2012 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Wycieczki  

W dniach 10-13.06.2012r. uczestniczyłem w wizycie parlamentarnej  w Strasburgu.  Do siedziby Parlamentu Europejskiego zostałem zaproszony przez panią Lidię Geringer de Oedenberg Kwestora w Prezydium Parlamentu Europejskiego. Jako reprezentant podlaskiej społeczności miałem okazję do pogłębienia wiedzy na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego oraz innych instytucji Unii Europejskiej. Oprócz mojej osoby, w grupie zaproszonych znaleźli się laureaci konkursów, uczniowie, studenci, przedstawiciele  firm i organizacji, nauczyciele. Wizyta dostarczyła wielu cennych wrażeń.

Pierwszego dnia pobytu w Strasburgu zwiedzaliśmy Stare Miasto (wpisane na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO) oraz poznawaliśmy zabytkowe i  nowoczesne dzielnice z pokładu statku wycieczkowego. Najważniejszymi punktem wizyty studyjnej podczas pierwszego dnia było spotkanie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji o egzekwowaniu prawa na gruncie instytucji należącej do Rady Europy.

Drugi dzień wizyty upłynął pod znakiem zwiedzania Parlamentu Europejskiego podczas sesji plenarnej i wykładu Lidii Geringer de Oedenberg o pracy europarlamentarzystów.

Strasburg jest stolicą Alzacji, a także jedną ze stolic Unii Europejskiej. Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu często nazywane jest "skrzyżowaniem Europy". Nieprzypadkowo ulokowano tu unijne instytucje - Parlament Europejski i Radę Europy. Dzięki temu miasto tętni życiem przez cały rok a na ulicach słychać wszystkie języki świata.

Atrakcje turystyczne

Strasburg jest prawie 300 tys. aglomeracją, która przez wieki dryfowała pomiędzy przynależnością terytorialną do Niemiec, a swą francuską tożsamością. Dziś jest ważnym ośrodkiem gospodarczym oraz kulturowym. Pierwszym elementem przyciągającym wzrok turysty jest charakterystyczna architektura budynków zarówno w mieście jak i na wsi. Większość domów zbudowanych jest z tzw. muru pruskiego (budowa szachulcowa). Budynki są białe i  „poprzecinane” pod różnym kątem czarnymi belkami.

Najpiękniejszym przykładem zabudowy jest dzielnica Petite France zwana „małą Francją”, która każdego turystę urzeka urokliwymi uliczkami z malowniczymi budynkami, licznymi restauracjami i sklepikami, gdzie kupić można tradycyjne alzackie produkty: wino, sery, figurki bocianów – symbolu Alzacji i gliniane formy na babkę. Przysmakiem alzackiej kuchni jest tarta („Tarte flambée”), przypominająca troszkę pizzę. Ciasto jest cieńsze i zapieczone z kwaśną śmietaną i kawałkami boczku oraz krążkami cebuli.

Dodatkową atrakcją są kanały, którymi ta część Strasburga jest poprzecinana. Kursują po nich wycieczkowe stateczki, latem odkryte, w pozostałych porach roku zakryte przezroczystym, plastikowym dachem. Podróże statkiem są z jednej strony najlepszym sposobem na zobaczenie najciekawszych budowli Strasburga, z drugiej na poznanie ich historii ponieważ statki wyposażone są w system tzw. audioguide czyli każdy podróżny ma do dyspozycji słuchawki z nagraniami w różnych językach.

Charakterystyczne dla Strasburga są tramwaje (Tramway de Strasbourg). Obecnie stosuje się hasło propagandowe "tramwaj upiększa miasto".

Najbardziej znanym miejscem w Strasburgu jest przepiękny Plac Kleber wraz z potężną, znaną na całym świecie Katedrą Notre Dame.

Będąc w Strasburgu nie sposób pominąć dzielnicę europejską, gdzie mieszczą się budynki Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i Trybunału Praw Człowieka. Radę Europy można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się w biurze PR, natomiast do Parlamentu Europejskiego wejdziemy tylko na zaproszenie któregoś z eurodeputowanych.   

Sławomir Niedźwiecki



Wstecz