Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024 - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024
czwartek, 10 października 2024 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

Sprawdźcie na grafice, gdzie można uzyskać pomoc.

Nigdy wcześniej nasze zdrowie psychiczne nie było tak ściśle powiązane z higieną cyfrową i zachowaniem równowagi między światem online a offline. Dziś, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, podkreślamy, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, w kontekście wirtualnej rzeczywistości.

Młodzi ludzie coraz częściej stają w obliczu wyzwań, które mogą negatywnie wpływać na ich samopoczucie. Życie online, z takimi zjawiskami jak wirtualna przemoc, FOMO czy presja mediów społecznościowych, niesie ze sobą dodatkowe zagrożenia. Ważne jest, abyśmy byli świadomi tych problemów.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono po raz pierwszy 10 października 1992 r. Dzień ten, oficjalnie obchodzony co roku 10 października, powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego.

Program Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego został stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Od samego początku Federacja wybierała temat, który będzie promowany w jej zestawie do planowania każdego roku.

Tegoroczny temat kampanii brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że ​​praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy.

Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Praca może chronić zdrowie psychiczne. Godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne, zapewniając:

  • źródło utrzymania;
  • poczucie pewności siebie, celu i osiągnięć;
  • możliwość nawiązania pozytywnych relacji i włączenia się w społeczność;
  • platforma do ustrukturyzowanych działań i wiele innych korzyści.

W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może przyczynić się do powrotu do zdrowia i integracji, zwiększenia pewności siebie i funkcjonowania społecznego.

Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy retencji pracowników, wydajności pracy i produktywności. Z drugiej strony brak skutecznych struktur i wsparcia w pracy, zwłaszcza dla osób żyjących z problemami ze zdrowiem psychicznym, może wpłynąć na zdolność danej osoby do cieszenia się swoją pracą i dobrego wykonywania swoich obowiązków; może to podważyć obecność ludzi w pracy, a nawet uniemożliwić im znalezienie pracy.

Więcej o kampanii https://www-who-int.translate.goog/campaigns/world-mental-health-day/2024?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc.



Wstecz