ŚWIATOWY DZIEŃ NAUCZYCIELA- 5.10.2024 - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

ŚWIATOWY DZIEŃ NAUCZYCIELA- 5.10.2024
sobota, 5 października 2024 roku
Kategoria: Uroczystości

ŚWIATOWY DZIEŃ NAUCZYCIELA to święto upamiętniające podpisanie w 1966 roku „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela” UNESCO.

W rekomendacji zapisano m. in.:

• Status nauczycieli winien odpowiadać potrzebom w edukacji z uwzględnieniem założeń i celów do osiągnięcia w tej dziedzinie; aby te założenia i cele zostały osiągnięte, nauczyciele winni posiadać właściwy status, a zawód nauczycielski powinien być otoczony publicznym poważaniem, na jakie zasługuje.
  • Warunki pracy nauczycieli winny umożliwiać w najwyższym stopniu wspieranie efektywności nauczania i pozwolić nauczycielom poświęcić się całkowicie ich zadaniom zawodowym.
  • Praca nauczyciela jest na tyle wyjątkowa i użyteczna, że powinna być organizowana i wspierana w sposób pozwalający unikać wszelkich strat czasu i włożonego wysiłku.
  • Liczebność klas powinna pozwolić nauczycielowi na poświęcenie szczególnej uwagi każdemu uczniowi. Od czasu do czasu powinna istnieć możliwość zebrania uczniów w małych grupach, lub nawet spotkań indywidualnych w celu zapewnienia im na przykład zajęć wyrównawczych. [...]
  • Aby pozwolić nauczycielom poświęcić się całkowicie ich zadaniom zawodowym, placówki szkolne winny dysponować personelem pomocniczym odpowiedzialnym za zadania niezwiązane z nauczaniem.
  • Pośród różnych czynników, które wchodzą w grę w przypadku oceniania statusu nauczycieli, szczególną wagę należy przykładać do przyznawanego im wynagrodzenia, ponieważ zgodnie z aktualnymi tendencjami światowymi nie można zaprzeczyć, że inne czynniki, takie jak pozycja nauczycieli w społeczeństwie czy poziom uznania, jaki wiąże się z ich funkcją, zależą w dużej mierze, podobnie jak w przypadku innych porównywalnych zawodów, od ich sytuacji ekonomicznej.

Wynagrodzenie nauczycieli powinno:

• odpowiadać znaczeniu, jakie zawód nauczyciela oraz sami nauczyciele posiadają w społeczeństwie, a także różnorodnym obowiązkom, jakie spoczywają na nauczycielu od chwili jego wstąpienia do zawodu;
  • wypadać korzystnie w porównaniu z wynagrodzeniami w innych zawodach wymagających analogicznych lub równorzędnych kwalifikacji;
  • zapewnić nauczycielom godny poziom życia dla nich samych oraz dla ich rodzin,
  • jak również środki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez rozwijanie wiedzy i wzbogacanie własnej kultury;
  • uwzględniać fakt, że niektóre stanowiska wymagają większego doświadczenia i wyższych kwalifikacji oraz wiążą się z większą odpowiedzialnością.

#WorldTeachersDay #ŚwiatowyDzieńNauczyciela

Źródło: Rekomendacja w sprawie statusu nauczycieli przyjęta przez Specjalną Konferencję Międzyrządową w sprawie statusu nauczycieli, Paryż, 5 października 1966r. / Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury