2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2024 - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2024
czwartek, 2 maja 2024 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. Do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP, poczucia wspólnoty i odczuwania dumy ze swojej Ojczyzny zapraszają instytucje kultury. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą jako wyraz uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc w najtrudniejszych momentach.

Historia Biało-Czerwonej

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

Biuro Programu „Niepodległa”

Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do wzięcia udziału w akcji #mojaflaga. Jej ambasadorem może zostać każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy upodobań. Wystarczy wywiesić flagę, zrobić sobie z nią zdjęcie i opublikować je w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.

Akcji #mojaflaga towarzyszy kampania społeczna Biura Programu „Niepodległa” zachęcająca do wywieszania biało-czerwonej nie tylko 2 maja, ale również w dowolnym innym dniu. Więcej o akcji można przeczytać tutaj.

Ponadto pod linkiem można pobrać bezpłatne plansze dotyczące flagi, godła i hymnu państwowego.Wstecz