21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
środa, 21 lutego 2024 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ została wybrana w rocznicę tragicznych wydarzeń w Dakce w stolicy Bangladeszu. To wyjątkowe święto ma przypominać nam, jak ważny jest dla nas nasz ojczysty język.

W 1999 roku organizacja UNESCO postanowiła ustanowić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Oficjalnie to święto obchodzone jest na całym świecie od 2000 roku i przypada rok rocznie na 21 lutego. Data ta jest rocznicą tragicznych wydarzeń sprzed 72 lat.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W dniu 21 lutego w 1952 roku studenci uniwersytetu w Dhace protestowali przeciw dyskryminacji językowej. Domagali się wówczas, by język bengalski został uznany oficjalnie za urzędowy. Tamtejsze władze ostro sprzeciwiły się protestującej społeczności, brutalnie tłumiąc manifestacje. Wskutek tych działań pięciu młodych aktywistów zginęło w obronie swojego ojczystego języka.

Tamte zdarzenia uświadamiają, jak ważne jest dla nas posługiwanie się swoim ojczystym językiem, dlatego organizacja UNESCO postanowiła ustanowić nowe międzynarodowe święto. W Polsce za dbałość i pamięć o języku polskim odpowiada m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ministerstwu podlegają różne organizacje w tym Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, które prowadzą prace na rzecz popularyzacji naszego języka. Poza ORPEG-iem są jeszcze inne organizacje takie jak Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, działające na rzecz języka polskiego.

Szacuje się, że na świecie istnieje ponad 7000 języków w tym ok. 230 w Europie. Najpopularniejszym językiem urzędowym jest język angielski, którym posługuje się w 60 krajach.Wstecz