Relacja na bieżąco z Parlamentu Europejskiego - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Relacja na bieżąco z Parlamentu Europejskiego
czwartek, 16 listopada 2023 roku
Kategoria: Komunikaty

Przekroczyliśmy Ren, najdłuższą rzekę w Europie (ponad 1200 km). Jesteśmy w Strasburgu, w Alzacji. Strasburg to najbardziej niemieckie miasto we Francji i siedziba Parlamentu Europejskiego.  14 listopada realizujemy główny cel naszej wyprawy, czyli wizytę w Parlamencie Europejskim.

Na początek wysłuchaliśmy interview z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego i Aleydą Hernandez Laviades, która pracuje dla KomisjiPrzemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim.
Uczniowie z kilkunastu krajów, na miejscu w PE wymienili się informacjami na temat „Od kryzysu energetycznego do zrównoważonej przyszłości: środki UE przeciwko zmianom klimatycznym. Usłyszeliśmy wiele kreatywnych pomysłów i perspektyw młodych ludzi na ten temat.
Druga część dzisiejszego wydarzenia w ramach Euroscoli w Strasburgu to obrady uczniów w Parlamencie Europejskim. Usłyszeliśmy wiele dojrzałych wypowiedzi, kreatywnych pomysłów i perspektyw młodych ludzi na ten temat.
W czasie, kiedy w PE pracowali uczniowie, nauczyciele odbyli krótką wycieczkę po gmachu PE. W Parlamentarium obejrzeli film na temat UE, spotkali się w grupach w ramach sieci współpracy. Zadaniem nauczycieli było udzielenie odpowiedzi na 24 pytania. Problem był w tym, że każde pytanie było postawione w 24 różnych językach państw należących do UE.
Dzień zakończyliśmy wieczornym spacerem po urokliwych uliczkach Strasburga.