Norymberga na drodze Strasburga - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Norymberga na drodze Strasburga
czwartek, 16 listopada 2023 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Wycieczki  

W poniedziałek 13 listopada br. dotarliśmy do Norymbergi. A tam deszcz, jesienna szaruga, a na średniowiecznym rynku przygotowania do świąt: zapach norymberskich kiełbasek i korzennych pierniczków, z których słynie Norymberga. We wtorek 14 listopada br. główny cel podróży EUROSCOLA - wydarzenie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Norymberga jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast w niemieckiej Bawarii. Jest to miasto o bardzo burzliwej historii, która potrafi wywołać w człowieku skrajne emocje. Z jednej strony niegdyś główne miasto historycznego księstwa Frankonii, z drugiej przerodzone wraz z powstaniem III Rzeszy w miejsce nazistowskich parad.
My zwiedziliśmy zabytkowe centrum Norymbergi. To właśnie tutaj odbywają się coroczne jarmarki bożonarodzeniowe w Norymberdze.
Jedną znajpopularniejszych atrakcji w mieście jest zabytkowa studnia. Co w niej takiego wyjątkowego? Otóż przekręcenie trzy razy w lewo złotego pierścienia przynosi szczęście. Marysia spróbowała. Na pewno dopisze podczas matury.
Norymberga słynie ze swoich tradycji kulinarnych i cukierniczych. Jest znana w całej Europie z produkcji smacznych pierników. A trzeba przyznać, że to pierniki bardzo treściwe – mąka zajmuje tylko ok. 10% masy wypieku, a min. 25% stanowią orzechy. Lokalną specjalnością są Elizki (Elisen, Elisenlebkuchen), czyli świąteczne pierniki wypiekane na opłatku.


Wstecz