Lokalne obchody akcji Żonkile - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Lokalne obchody akcji Żonkile
wtorek, 18 kwietnia 2023 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2023

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Akcja Żonkile przywraca pamięć o tych wydarzeniach. W tym roku dedykujemy ją cywilom – ok. 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali oni nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy. Ich cywilny opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Włączcie się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
18 kwietnia w wyjątkowych godzinach otwarcia biblioteki, czyli od godziny 12 do 18 czekamy na Was w bibliotece, gdzie w każdej chwili będziecie mogli wykonać samodzielnie papierowego żonkila z szablonu przygotowanego przez organizatora akcji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin na znak, że #ŁączyNasPamięć.

W tym roku Muzeum Polin chce rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.

Akcję Żonkile wspierają Ambasadorzy i Ambasadorki: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kaminski, Bartosz Gelner, a także Grupa Granica, która w prowadzonych przez siebie działaniach na granicy polsko-białoruskiej realizuje przypomniane przez Mariana Turskiego XI przykazanie "Nie bądź obojętny".
Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach stworzona została poruszająca animacja dla uczniów i uczennic – do obejrzenia na kanale YouTube Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz na specjalnym pokazie stacjonarnym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim przy ul. Kazimierzowskiej 14, który odbędzie się w dzień rocznicy wybuchu powstania, tj. 19 kwietnia 2023 r. o godz. 17.
Po pokazie filmu i prezentacji materiałów bibliotecznych dotyczących Żydów zamieszkujących teren bielskiego getta zaprosimy Was do wspólnego obejrzenia transmisji na żywo spotkania z Hanną Krall i Mariuszem Szczygłem, którego rozpoczęcie planowane jest na godzinę 18.

Do zobaczenia w bibliotece!
Harmonogram obchodów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim:
Wtorek 18 kwietnia
12.00 – 18.00
Wykonywanie papierowych żonkili, w formie przypinek, na znak, że #ŁączyNasPamięć
Środa 19 kwietnia
17.00
Pokaz animowanego filmu krótkometrażowego na podstawie książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, dyskusja i zapoznanie się z materiałami bibliotecznymi dotyczącymi bielskiego getta.
18.00
Transmisja na żywo spotkania Hanny Krall i Mariusza Szczygła realizowanego przez Muzeum Polin.


Wstecz