„Godzina stąd na wschód”. Gra multimedialna dla polskich uczniów o protestach na Białorusi - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

„Godzina stąd na wschód”. Gra multimedialna dla polskich uczniów o protestach na Białorusi
wtorek, 18 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

Patronem medialnym projektu jest Telewizja Biełsat. Fot. Sławomir Niedźwiecki

17 października w klasie III bc odbyła się czwarta i ostatnia w naszej szkole lekcja online „Godzina drogi stąd na wschód”.  Lekcja dotyczyła praw obywatelskich i wolności jednostki.

Lekcja polega na przeprowadzeniu multimedialnej gry, która rozgrywa się w Mińsku w 2020 roku. Bohaterami jest para studentów podejmująca trudne decyzje w obliczu masowych protestów, a później represji. To uczennice i uczniowie, poprzez dyskusję rozstrzygną jak potoczą się losy bohaterów, czy wezmą oni udział w manifestacjach, czy otworzą drzwi uciekającym demonstrantom, czy wyemigrują z kraju. Dzięki zmontowanym dokumentalnym materiałom i rozmowie, młodzież prześledzi i pogłębi sens tychwydarzeń z najnowszej historii.

W obliczu wojny na Ukrainie, propagandy rosyjskiej, rosnącej ksenofobii wobec mieszkających w Polsce Białorusinów, realizacja projektu wydaje nam się szczególnie ważna.

Celem lekcji jest uwrażliwianie na prześladowania i łamanie praw człowieka oraz budowanie empatii, więc zapobieganie zachowaniom i postawom dyskryminacyjnym wobec mniejszości. Wierzymy, że komunikacja i szacunek jest głównym narzędziem zrozumienia innych, a więc czynnikiem zapobiegania wojnom.

Stawiamy pytania o granice wolności, strachu, odwagi, aktywizmu. Oprócz wyraźnego elementu edukacyjnego (przybliżenie młodzieży sytuacji naszych sąsiadów) Białoruś jest tutaj niejako punktem wyjścia do rozmowy i pogłębionej analizy tego, jak ja zachowałabym/łbym się w takiej sytuacji. Ta symulacja odgrywa się w bezpiecznej sytuacji lekcji online, ale jej groza objawia się w tym, że wszystkie wątki, materiały video, wydarzenia, umieszczone w grze wydarzyły się naprawdę.

Projekt “Godzina stąd na wschód” sfinansowany został z prestiżowych Funduszy Regionalnych Aktywni Obywatele - Islandia Liechtenstein Norwegia. Projekt realizują doświadczeni pedagodzy i edukatorki związane z Fundacją Sustainable Strategies Network.

Telewizja Biełsat jest patronem medialnym projektu.

Przydatne linki:

https://spring96.org/

https://prisoners.spring96.org/en

Fot. Sławomir NiedźwieckiWstecz