Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej Bardauskaja Vosień 2007 - retrospekcja. - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

wtorek, 26 października 2021 roku
Kategoria: Komunikaty

Fot. Sławomir Niedźwiecki

Ostatnie dni października kojarzą się w Naszej Szkole głównie z Jesienią Bardów, cykliczną imprezą podczas której prezentowana była białoruska poezja śpiewana i piosenka autorska. W tym czasie szkoła była oplakatowana artystycznymi grafikami Michała Aniempadystau (który zmarł nagle, w wieku 53 lat). Młodzież zbierała w parku liście, które służyły za dekorację sceny w BDK. W jury konkursu zasiadał Dyrektor Naszej Szkoły Andrzej Stepaniuk, a na scenie prezentowali się m.in. utalentowani artystycznie, uczniowie naszej szkoły. Na naszej wirtualnej szkolnej tablicy podaję link do zdjęć, które zrobiłem 14 lat temu !!! podczas Jesieni Bardów (26-28.10.2007). Tak wiele zmieniło się w ciągu ostatnich lat.

Michał Aniempadystau  był artystą wszechstronnym – zajmował się grafiką, plakatem, fotografią, designem, wystawiał swoje prace na Białorusi i za granicą, w tym w Polsce. To Aniempadystau jest autorem libretta do kultowej rock-opery „Narodny Albom”, w pastiszowym stylu opowiadającej o życiu przygranicznego miasteczka II RP – (projekt, w którym udział wzięli najlepsi niezależni muzycy białoruscy lat 90. – m.in. z zespołów Nowaje Nieba, Mroja, Pałac, Krywi, znalazł się na indeksie „utworów zakazanych” na dwie dekady).

Tworzył teksty piosenek, które do historii przeszły jako symbole białoruskiej muzyki. Przyjaźnił się i współpracował z wieloma podlaskimi Białorusinami. Przez wiele lat był członkiem jury Festiwalu Bardauskaja Vosień, tworzył jego oprawę graficzną. Współpracował z telewizją Biełsat, dla której m.in. tworzył grafiki, plakaty, oprawy graficzne.