COVID-19: 168 mln dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

COVID-19: 168 mln dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły
środa, 10 marca 2021 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

Zamknięcie placówek edukacyjnych ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci w ciągu ostatniego roku nie poszły do szkoły. Co więcej, około 214 mln dzieci, czyli 1 na 7, opuściło ponad 75% zajęć w edukacji stacjonarnej.

W 14 krajach świata szkoły były w dużej mierze nieprzerwanie zamknięte od marca ubiegłego roku do lutego 2021. Większość tych krajów znajduje się w Ameryce Środkowej i Karaibach, a na ich terenie mieszka niemal 98 mln uczniów. Najtrudniejsza sytuacja jest w Panamie, Salwadorze, Bangladeszu i Boliwii. 

Pandemia trwa już niemal rok. To moment, w którym ponownie należy przypomnieć o katastrofalnej sytuacji edukacyjnej spowodowanej ograniczeniami ze względu na COVID-19. Każdy dzień, w którym dzieci nie mogą uczyć się stacjonarnie, jest dniem straconym, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Nie możemy sobie pozwolić na drugi rok ograniczeń w edukacji. Musimy zrobić wszystko, aby szkoły były ponownie otwarte. 

Zamknięcie szkół ma katastrofalny wpływ na naukę i dobrobyt dzieci. Najmłodsi, którzy najbardziej potrzebują pomocy oraz dzieci, które nie mają dostępu do nauki zdalnej, mogą nigdy nie wrócić do szkoły. Rośnie ryzyko pracy dzieci i wczesnych małżeństw. Według najnowszych danych UNESCO, ponad 888 mln dzieci na całym świecie nadal boryka się z przerwami w edukacji z powodu całkowitego lub częściowego zamknięcia szkół.

Większość uczniów na całym świecie traktuje szkołę jako miejsce, w którym mogą spędzić czas z rówieśnikami, znaleźć wsparcie, mieć dostęp do usług zdrowotnych i szczepień oraz pożywnych posiłków. Im dłużej szkoły są zamknięte, tym dłużej dzieci nie mogą w pełni korzystać z ich infrastruktury.

W celu zwrócenia uwagi na sytuację edukacyjną, UNICEF zaprezentował dziś „Pandemiczną klasę”, składającą się ze 168 pustych ławek. Każda z nich symbolizuje milion dzieci mieszkających w krajach, w których szkoły zostały prawie całkowicie zamknięte. 

Ta klasa reprezentuje miliony ośrodków edukacyjnych, które prawie od roku stoją puste. Za każdym pustym krzesłem wisi pusty plecak. To nasze przesłanie do rządów państw: musicie nadać priorytet ponownemu otwarciu szkół, powiedziała Henrietta Fore. 

Gdy uczniowie wrócą do swoich klas, będą potrzebowali wsparcia, aby na nowo się dostosować i nadrobić zaległości w nauce. UNICEF zachęca rządy państw do priorytetowego traktowania potrzeb każdego ucznia, oferując naukę wyrównawczą, kompleksowe usługi zdrowotne i żywieniowe, a także wsparcie psychologiczne. 

Raport dostępny jest tutaj.Wstecz