List Ministra Edukacji Narodowej do uczniów, rodziców, dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012 - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

czwartek, 1 września 2011 roku
Kategoria: Uroczystości

Drodzy Uczniowie i Rodzice,
Szanowni Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Pracownicy Oświaty,

po dwumiesięcznym wakacyjnym odpoczynku wracacie do szkoły pełni energii i zapału do pracy. Przed Wami nowy rok szkolny. Rok, w którym czekają nas zadania związane z kolejnym etapem wprowadzania zmian programowych - do trzecich klas szkół podstawowych i gimnazjów. Będzie to również kolejny rok upowszechniania edukacji przedszkolnej oraz obniżania wieku rozpoczynania nauki w szkole.

Nowy rok szkolny to także kontynuacja wielu dotychczasowych działań. Będziemy więc nadal realizować program Radosna szkoła, dzięki któremu kolejne szkoły podstawowe otrzymują nowoczesne i bezpieczne miejsca oraz place zabaw. Więcej uwagi poświęcimy też indywidualnemu podchodzeniu do potrzeb uczniów, wciąż odkrywając ich uzdolnienia i zainteresowania.

W każdym uczniu drzemie bowiem jakiś talent, każdy ma inne potrzeby rozwojowe, możliwości i pasje. Chcemy te pasje rozbudzać i rozwijać. Niezbędna jest do tego pomoc rodziców - współtwórców szkoły blisko z nią współpracujących. Potrzebni są także nauczyciele i dyrektorzy z pasją, którzy potrafią umiejętnie wykorzystać różne możliwości wzbudzenia zainteresowania uczniów. Bo szkoła to nie tylko lekcje, to także różne inne formy działań, dzięki którym uczniowie mogą uczyć się współpracy, zaangażowania, aktywności obywatelskiej, wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Szkoła, która potrafi tego nauczyć, odpowiednio motywować uczniów, rozwijać ich talenty, to prawdziwa szkoła z pasją.

W nowym roku szkolnym 2011/2012 uczniom, rodzicom, nauczycielom, dyrektorom szkół, pracownikom i przyjaciołom oświaty życzę samych sukcesów, wiele wytrwałości oraz spełnienia wszystkich zamierzeń i planów. Mam nadzieję, że w rozpoczynającym się roku szkolnym pedagodzy przygotują dla swoich uczniów ciekawą i bogatą ofertę edukacyjną, dzięki czemu nauka w szkole będzie dla nich szczególnie interesująca i pasjonująca.

Katarzyna Hall

minister edukacji narodowej

Warszawa, 1 września 2011 r.