I etap (szkolny) Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

I etap (szkolny) Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej
czwartek, 10 grudnia 2020 roku
Kategoria: Komunikaty

Dn. 9.12.2020 r. w naszej szkole odbył się I etap (szkolny) Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej organizowanej przez Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Wzięło w nim udział pięcioro uczniów naszej szkoły, którzy w ramach tego etapu pisali pracę na jeden z trzech tematów:

1. Odnosząc się do słów Akatystu św. Gabriela: „Prosławi tia Gospod’ i tieło twoje nietlenno ziemli bełostokskoj jawi” (Wysławił cię Pan i twoje ciało nierozłożone objawił dla ziemi białostockiej), opisz świętych, którzy żyli na terenie dzisiejszej Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Kim są dla nas święci i jakie jest ich znaczenie w życiu Cerkwi? Podaj uzasadnienie kultu świętych.

3. Świadectwo Męczenników Chrystusowych. Jakich znasz wczesnochrześcijańskich męczenników, opisz ich żywoty.

Prace zostały zapieczętowane i przesłane do Komitetu Głównego Olimpiady. Mamy nadzieję ze wszyscy uczestnicy zakwalifikują się do kolejnego etapu.
o. Paweł Zabrocki