31 Maja Światowy Dzień Bez Tytoniu - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

31 Maja Światowy Dzień Bez Tytoniu
sobota, 30 maja 2020 roku
Kategoria: Komunikaty

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Bez Tytoniu przedstawione przez  Światową Organizację Zdrowia  - WHO to „Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego” („Protecting youth from industry manipulation and preventing them from tobacco and nicotine use”), nakłania społeczeństwo do zwrócenia uwagi na zdrowotne, społeczne i ekonomiczne skutki palenia papierosów.

Palenie tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego, rocznie ponad  8 milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych.  Ponad 7 milionów tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego używania tytoniu, a około 1,2 miliona jest skutkiem narażenia osób niepalących na bierne palenie. Palenie tytoniu przyczynia się do ubóstwa poprzez przekierowanie wydatków gospodarstw domowych na podstawowe potrzeby na tytoń.  Koszty ekonomiczne używania tytoniu są znaczne i obejmują znaczne koszty opieki zdrowotnej w leczeniu chorób spowodowanych używaniem tytoniu.

Palenie wciąż pozostaje największym wyzywaniem zdrowia publicznego także w Polsce. Nadal pali ponad ¼ dorosłych, przy czym częściej mężczyźni (31%) niż kobiety (21%).  Największą częstość palenia notuje się wśród osób w średnim wieku – wśród osób w wieku 45-54 lat 35% pali tytoń, a wśród osób w wieku 33-64 lat odsetek ten wynosi 32%. Chociaż systematycznie spada liczba osób palących tradycyjne papierosy, to jednak wzrasta popularność e-papierosów, szczególnie wśród młodych ludzi. Od 2011 r. 6-krotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa. 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. co najmniej raz ich próbowało.

Nikotyna ma  szkodliwy wpływ na zdrowie, szkodzi m.in. naczyniom krwionośnym, niekorzystnie wpływa na rozwój płodu w okresie ciąży (np. na rozwój płuc), a także na rozwój mózgu u nastolatków i młodych dorosłych (do 25 roku życia), co może skutkować upośledzeniem funkcjonowania uwagi, pamięci oraz zdolności uczenia się. Nikotyna podnosi ciśnienie, doprowadza do wzrostu tętna, a ponieważ metabolizowana jest przede wszystkim w wątrobie, to obciąża również ten organ. Naukowcy apelują, że osoby palące papierosy tradycyjne, jak i papierosy elektroniczne  oraz inne  nowatorskie  wyroby  tytoniowe, znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem.  Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.

Informacje i konsultacje dla osób rzucających palenie:

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym

Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-19:00