Matura bez spinki – sprawdzone sposoby eliminowania stresu przed egzaminem - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Matura bez spinki – sprawdzone sposoby eliminowania stresu przed egzaminem
poniedziałek, 4 maja 2020 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

Matura to wydarzenie niewątpliwie spektakularne i stresujące. Uczniowie przystępujący do egzaminu maturalnego podchodzą do niego bardzo różnie. Jedni panikują, inni spokojnie się uczą, powtarzają i są ogólnie pozytywnie nastawieni.

Stres przed maturą jest zjawiskiem absolutnie normalnym. Dodatkowo w tym roku szkolnym trudności mogą być też związane z wieloma niewiadomymi dotyczącymi organizacji i warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego. Odczuwanie stresu zależy od tego, czy odbieramy go jako wyzwanie, czy przeszkodę. Napięcie może być dobrym źródłem energii, może dodawać siły, poprawiać koncentrację i mobilizować do podejmowania zadań.

Matura jest do zdania dla wszystkich, jeśli potrafimy wykorzystać posiadaną wiedzę i optymalny stres, który może stać się naszym sprzymierzeńcem.

10 sprawdzonych sposobów, jak pozbyć się stresu przed egzaminem:

1. Pozytywne nastawienie
Zaufajcie sobie, uwierzcie w swoje możliwości i posiadaną wiedzę. Jeśli wasz poziom przygotowania do egzaminu nie jest wystarczający, to mimo wszystko liczcie na uśmiech losu. Czarne myśli powodują obniżenie samooceny, a tym samym wzmagają odczucie stresu i napięcia. Zajmijcie myśli czymś innym, np. pomyślcie o czekających was wakacjach, wyjściu na imprezę.
Jeżeli trudno jest wam opanować rozchwiane emocje, możecie wziąć do ręki jakiś przedmiot i przez pewien czas intensywnie wpatrywać się w niego – badać jego strukturę, kształt, zapach itp. Pomoże to w koncentracji. Niektórym pomaga powtarzanie sobie w myślach słów „Dam radę. Pokonam strach. Odniosę sukces”. Nabranie dystansu to klucz do sukcesu.
2. Uprawianie sportu, aktywność fizyczna.
Jak najczęściej wykonujcie ćwiczenia fizyczne, bo one powodują wydzielanie się endorfin, czyli hormonów „szczęścia”. Efektem tego będzie lepsze samopoczucie psychiczne, poczujecie się szczęśliwsi,  zdrowsi, a zarazem łatwiej przyjdzie wam kontrolowanie stresu. Poranny aerobik, wieczorny jogging po parku, a może szybki spacer z kolegą lub psem?
3. Słuchanie muzyki
Zaopatrzcie się w słuchawki i odpłyńcie wraz z ulubionymi hitami czy relaksacyjną muzyką. Wytwarza się wtedy hormon „szczęścia” poprawiający wasze samopoczucie i ukierunkowujący spojrzenie na pozytywne tory.
4. Relaks
Przed samym egzaminem postarajcie się wygospodarować wolny czas na rekreację. Umysł musi zregenerować się po ogromnym wysiłku intelektualnym, żebyście mogli potem zabłysnąć na egzaminie. Możecie wybrać się na spacer, krótką wycieczkę, ale nie na imprezę.
5. Sen
Zarwane noce, ciągłe wkuwanie sprawiają, że czas przeznaczony na sen jest ograniczony. Wymęczony organizm jest podatny na doznawanie negatywnych emocji, a tym samym trudniej jest się skoncentrować. Uczcie się, ale też wysypiajcie. Drzemkę czy sen można poprzedzić ćwiczeniem relaksacyjnym.
6. Ćwiczenia oddechowe
Kontrolowane głębokie oddychanie zmniejsza napięcie i rozładowuje negatywne emocje. Możecie zastosować oddychanie przeponowe. Na początku zamknijcie oczy, prawą dłoń połóżcie na brzuchu, a lewą pośrodku klatki piersiowej. Wprowadźcie powietrze do płuc poprzez głęboki wdech nosem i chwilę je potrzymajcie z wypiętym brzuchem. Wykonajcie wydech przez usta i pozwólcie, by brzuch wrócił do pozycji wyjściowej. Jeżeli porusza się brzuch, oznacza to, że oddychacie przeponą i prawidłowo wykonaliście ćwiczenie. Wydech można wydłużać licząc 4-5.
7. Wizualizacja
Uporządkujcie sobie w myślach plan tego, co was czeka. Wyobraźcie sobie salę egzaminacyjną, losowanie miejsc itp. Przejrzyjcie arkusze z poprzednich lat, przemyślcie odpowiedzi na ewentualne pytania. Dzięki temu nie odczujecie dużego stresu, bo będzie to sytuacja wam znana, a zazwyczaj nowe rzeczy i wydarzenia wywołują nerwówkę.
8. Budujące pozytywne otoczenie
Unikajcie zbiorowej paniki, nie wierzcie plotkom, nieprawdopodobnym opowieściom, bo jeszcze bardziej rozchwiejecie swoje emocje. Posiedźcie lepiej w odosobnieniu, udajcie się na wędrówkę po korytarzach szkoły albo porozmawiajcie z rozluźnionymi i opanowanymi kolegami.
9. Zaprzestanie powtórek
Na chwilę przed egzaminem zrezygnujcie z nerwowego powtarzania materiału, bo i tak niczego nowego nie przyswoicie, a spowodujecie tylko jeszcze większy mętlik w głowie.
10. Przygotowanie garderoby i innych niezbędnych rzeczy
Na dzień przed egzaminem przygotujcie sobie strój, długopisy i inne niezbędniki. Nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę, bo możecie czegoś zapomnieć, a nawet spóźnić się przez to na egzamin. Bądźcie punktualni.

Trzy głębokie oddechy, uśmiech na twarzy, wyprostowana postawa i marsz na egzamin! 
Opracowała Maria Nikołajuk



Wstecz