Strójka – gra Patrycji Szyrenos zrealizowana na konkurs „Podlaska Mozaika” - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Strójka – gra Patrycji Szyrenos zrealizowana na konkurs „Podlaska Mozaika”
środa, 9 kwietnia 2014 roku

Nazywam się Patrycja Szyrenos i jestem uczennicą II LO z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. W konkursie „Mozaika Podlasia” wzięłam udział pierwszy raz.  Poinformował mnie o jego istnieniu mgr Włodzimierz Wawulski, który również nadzorował moje prace.

Zainteresował mnie tytuł konkursu, jak i jego forma. Bardzo spodobało mi się to, że mam tak wiele możliwości by przedstawić wielokulturowość Podlasia. Zdecydowałam się jednak na wykonanie czegoś co uczy i jednocześnie bawi. Stworzyłam więc grę planszową dla dzieci i dorosłych. Jest ona ciekawą formą do poznania strojów mniejszości występujących na naszym regionie. Została ona wykonana w sposób przystępy i przejrzysty, całkowicie bezpieczny dla dzieci.

Takie poznawanie wielokulturowości jest moim zdaniem bardziej interesujące dla dzieci niż zwykłe opowiadania na ten temat. Gra zrobiona jest z materiałów ekologicznych, zatem jest w pełni bezpieczna dla środowiska.

Przedstawiona była w Zespole Szkół z DBJN im. Ziemi Orlańskiej w Orli. Dzieci z trzeciej klasy podstawowej świetnie spędziły przy niej czas. Dopasowywały tabliczki zgodnie z obrazkami w instrukcji. Sprawiało im to wielką frajdę, bo w końcu to zabawa, a dzieci uwielbiają się bawić. Jednocześnie dowiedziały się czegoś nowego.

Gra była również pokazana w bibliotece dla uczniów II LO z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Licealistom również podobała się taka forma nauki.

Fot. Patrycja Szyrenos