Zakończyła się II EDYCJA KONKURSU "PODLASKA MOZAIKA. W POSZUKIWANIU WSPÓLNOTY POGRANICZA" - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Zakończyła się II EDYCJA KONKURSU "PODLASKA MOZAIKA. W POSZUKIWANIU WSPÓLNOTY POGRANICZA"
poniedziałek, 10 czerwca 2013 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Osiągnięcia  

Sukces uczniów naszej szkoły.

Dnia 10 czerwca 2013 roku w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu.

Wyniki:

W kategorii prace indywidualne uczniów  ponadgimnazjalnych  I miejsce  Oskar Ciulkiewicz, II Liceum Ogólnokształcące z BJN w Bielsku Podlaskim – za film „Podlaska mozaika”, w którym o tolerancji i wielokulturowości opowiadają przedszkolaki

oraz

W kategorii prace zbiorowe  I miejsce  II Liceum Ogólnokształcące z BJN w Bielsku Podlaskim – za projekt koszulek z nadrukiem „Podlaskie” w językach mniejszości narodowych. Dodajmy, że autorem projektu koszulek jest uczeń klasy IIa Adrian Oniszczuk.




Opiekun prac - mgr Włodzimierz Wawulski. Gratulujemy!


Oprócz nagród rzeczowych otrzymaliśmy również:

  • bilety wstępu do Teatru Wierszalin
  • zaproszenie do udziału w warsztatach prowadzonych w ramach Antydyskryminacyjnego Programu Edukacji Obywatelskiej "Różnorodność - Podaj dalej! 2013" realizowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Prace na Konkurs oprócz wymienionych Oskara Ciulkiewicza i Adriana Oniszczuka przygotowywali również:

  • Mariusz Artemiuk klasa Ia
  • Karolina Boruta klasa Ia
  • Natalia Karpiuk klasa Ib
  • Ewa Korolko klasa Ia
  • Magdalena Korpacz klasa Ia
  • Patrycja Masalska klasa Ia
  • Aleksandra Sorokin klasa Ib
  • Marta Sorokin klasa Ib
  • Joanna Stasiuk klasa Ib

Ich prace możemy podziwiać na stronie internetowej naszej szkoły.

Konkurs honorowym patronatem objęła (już po raz drugi) Pani Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Organizatorzy: Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Poseł Robert Tyszkiewicz, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. W komisji konkursowej zasiadają także przedstawiciele białostockich uczelni i organizacji pozarządowych.

W II edycji konkursu nadesłano 192 prace (plastyczne, przestrzenne, filmy, reportaże, prezentacje, wiersze) z 43 placówek edukacyjnych województwa podlaskiego, m.in. z Białegostoku, Bielska Podl., Hajnówki, Łap, Michałowa, Korycina, Grajewa, Wys. Mazowieckiego, Rafałówki, Krasnopola, Łomży, Suwałk, Ciechanowca. Część placówek prezentowała też swoje kompleksowe działania i projekty w ramach nauki tolerancji, otwartości i poznawania kultur.
Warunkiem formalnym konkursu jest zaprezentowanie pracy w środowisku lokalnym (minimum to szkoła i jej strona internetowa, wyżej są oceniane prace prezentowane szerszej społeczności). Dzięki temu warunkowi przez kilka miesięcy w wielu miejscowościach woj. podlaskiego regularnie dyskutowano o tolerancji i wielokul-turowości. Prace prezentowano na spotkaniach w miejskich bibliotekach publicznych i księgarniach,  w urzędach, na sesjach rad gmin, w szkołach odbywały się specjalne debaty poświęcone mniejszościom. Regularnie wykorzystywano też internet – zamieszczono w nim chyba wszystkie filmy nadesłane na konkurs, wiersze, wywiady. Wszystkie te działania znacząco wykroczyły poza proces przygotowania prac na konkurs.

KAPITUŁA KONKURSU: przewodniczący - Tadeusz Mosiek, dyr. VI LO
w Białymstoku; Wiesława Ćwiklińska, Wicekurator Oświaty w Białymstoku, Katarzyna Sztop-Rutkowska, Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku; Magdalena Godlewska-Siwerska, Galeria Arsenał w Białymstoku; Anna Mierzyńska, Biuro Poselskie Roberta Tyszkiewicza; Helena Marcinkiewicz, Departament Kultury UMWP; Ewa Dąbrowska, Departament Edukacji, Sportu i Turystyki UMWP; Cezary Mielko, zastępca dyrektora WOAK w Białymstoku; Anna Konopko, nauczyciel VI LO w Białymstoku.



Wstecz