Sławomir Niedźwiecki otrzymał tytuł Finalisty Konkursu Innowacyjny Nauczyciel 2011 - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

niedziela, 9 października 2011 roku

W dniach 7-8.10.2011 r. w siedzibie firmy Microsoft w Warszawie odbyło się Ogólnopolskie Forum Innowacyjnych Nauczycieli i Szkół podczas którego  Sławomir Niedźwiecki otrzymał tytuł Finalisty. Spośród 120 zgłoszonych projektów Komisja konkursu wyłoniła 40, które zostały zakwalifikowane do udziału w II Etapie konkursu. Wśród nich znalazł się projekt (Nie)bezpieczny Internet Sławomira Niedźwieckiego i uczniów naszej szkoły. Na uwagę zasługuje fakt, że z woj. podlaskiego do  najlepszej 40 zostały zakwalifikowane tylko 2 projekty.

Konkurs Innowacyjny Nauczyciel jest konkursem kierowanym do nauczycieli wszystkich przedmiotów, organizowanym przez program wspierania edukacji informatycznej Partners in Learning (Partnerstwo dla Przyszłości) firmy Microsoft. Jest to konkurs międzynarodowy, w którym biorą udział nauczyciele z wielu krajów i wszystkich kontynentów. Uczestnictwo w konkursie polega na przedstawieniu zrealizowanego z grupą uczniów, w ramach zajęć szkolnych, projektu edukacyjnego. W tym celu należy opracować prezentację multimedialną według ściśle określonego w szablonie formatu.

Przedstawiony w prezentacji projekt powinien dotyczyć wdrożenia nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy dydaktycznej w ramach dowolnego przedmiotu. Projekt powinien być zweryfikowany podczas zajęć szkolnych, co musi być uwidocznione w prezentacji przez pokazanie osiągniętych dzięki niemu efektów pracy z uczniami.

Konkurs jest trójetapowy. Pierwszy etap polega na przygotowaniu prezentacji swojego projektu według wzorca, zgłoszeniu się poprzez wypełnienie formularza oraz przesłaniu swojej pracy do usługi SkyDrive.

Na tej podstawie Komisja Konkursu kwalifikuje uczestników do udziału w drugim etapie, którym jest Ogólnopolskie Forum Innowacyjnych Nauczycieli. Podczas Forum uczestnicy między innymi prezentują swoje projekty podczas tzw. „sesji plakatowej”. Polega ona na przygotowaniu swojego stoiska prezentacyjnego (w określony przez organizatorów sposób), na którym inni uczestnicy konkursu, obserwatorzy oraz sędziowie mają szansę poznać bliżej nie tylko projekt, ale także jego autora, zadać dodatkowe pytania i dokonać swojej oceny.

Następnie podczas trzeciego etapu Komisja Konkursu uzgadnia ocenę i publikuje na stronie konkursu listę osób otrzymujących tytuł Innowacyjnych Nauczycieli 2011 – laureatów nominowanych do 3 głównych nagród. Ostateczne rozstrzygnięcie, przyznanie 3 głównych nagród, następuje na uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas wręczania tytułu Nauczyciela Roku.

Podczas tegorocznego forum uczestnicy mogli wziąć udział w wielu interesujących warsztatach i wykładach.  M.in.:

• Partners in Learning – czy innowacyjne szkoły są potrzebne? dr Małgorzata Snarska, Microsoft
  • Internet Pomaga Marzeniom dr hab. Lech Mankiewicz, CFT PAN
  • Uczeń z doczepionym mózgiem, czyli konektywizm w praktyce polskiej szkoły? Grażyna Gregorczyk, Dyrektor OEIiZK
  • Prezentacja konkursu Imagine CUP
  • Środowisko nowych technologii a innowacje edukacyjne - wsparcie nauczycieli, czy kolejne progi?  prof. dr hab. Maciej M. Sysło, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

W międzyczasie dla chętnych były zajęcia sportowe z XBOX / Kinect.

Udział w forum był doskonałą okazją do poznania ciekawych ludzi, nawiązania nowych znajomości  i  wymiany doświadczeń.

Więcej na temat konkursu na stronie Partnerstwo dla Przyszłości www.pdp.edu.pl

Na zdjęciach uczestnicy Forum podczas sesji plakatowej, wykładów i warsztatów.

Fot. Sławomir Niedźwiecki