Podsumowanie Konkursu „Przemiany społeczno-polityczne w Polsce i regionie podlaskim w latach osiemdziesiątych XX w. we wspomnieniach przedstawicieli mniejszości białoruskiej". - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

wtorek, 10 grudnia 2019 roku

Dnia 9 grudnia, w Bielskim Domu Kultury, odbyło się podsumowanie Konkursu „Przemiany społeczno-polityczne w Polsce i regionie podlaskim w latach osiemdziesiątych XX w. we wspomnieniach przedstawicieli mniejszości białoruskiej". Konkurs ten był skierowany do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich. Celem konkursu było zebranie wspomnień dotyczących okresu lat osiemdziesiątych i ukazanie, jak wydarzenia te były postrzegane przez mieszkających w Polsce Białorusinów. Organizatorem projektu była Fundacja Kamunikat.org.

Z naszej szkoły do udziału w Konkursie zgłosiło się  19 uczniów, którzy przeprowadzili 26 wywiadów. Byli to następujący uczniowie:

• Natalia Izabela Kadłubowska,
  • Ewelina Omelianowicz i Dominika Kolenda,
  • Błażej Jaroszewicz, Maksym Fionik, Michał Kozłowski,
  • Aleksandra Bowtruczuk, Aleksandra Rogoza, Sebastian Maciejewski,
  • Izabela Borowska, Maja Sawczyńska, Maja Oksentowicz,
  • Daria Niesteruk, Anna Nikitiuk, Natalia Szwarc,
  • Klaudia Jakoniuk, Klaudia Karpiesiuk, Aleksandra Pogorzelska.

Uczniów inspirował, motywował i koordynował pracę mgr Włodzimierz Wawulski.

W trakcie uroczystości prowadzonej przez Koordynatora Projektu Michała Stepaniuka głos zabierali: Prezes Fundacji Kamunikat.org Jarosław Iwaniuk oraz prof. Eugeniusz Mironowicz - historyk, znawca problematyki zawartej w programie Konkursu. Zwrócili oni uwagę na rolę młodzieży w dokumentowaniu tych wydarzeń, tak ważnych, w najnowszej historii Polski i społeczności białoruskiej w RP. W konkursie brali udział uczniowie z II LO z BJN w Bielsku Podlaskim i II LO z DNJB w Hajnówce.

Wyniki:

• I miejsce zajęła drużyna w składzie: Daria Niesteruk, Anna Nikitiuk i Natalia Szwarc.
  • II miejsce drużyna w składzie: Ewelina Omelianowicz i Dominika Kolenda,
  • III zdobyli Aleksandra Bowtruczuk, Aleksandra Rogoza, Sebastian Maciejewski,
  • wyróżnienie otrzymali Błażej Jaroszewicz, Maksym Fionik, Michał Kozłowski.

Uczniowie otrzymali dyplomy, książki a wyróżnieni i nagrodzeni cenne nagrody rzeczowe. Nagrodę otrzymał również opiekun uczniów Włodzimierz Wawulski. Na posumowaniu projektu obecni byli również liczni przedstawiciele mediów. Uczniom gratulacje złożył również  Dyrektor II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. Br. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim Andrzej Stepaniuk.