Sukces w Olimpiadzie Solidarności - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Sukces w Olimpiadzie Solidarności
poniedziałek, 18 czerwca 2018 roku
Dodał: Łukasz Zinkiewicz
Kategoria: Osiągnięcia  
Na zdjęciu reprezentacja naszego województwa, uczniowie  II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim wraz z opiekunem mgr Włodzimierzem Wawulskim z Jerzym Borowczakiem jednym z inicjatorów strajku w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej.
 
Olimpiada Solidarności
 
Dnia 6 i 7  czerwca w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, znajdującym się na terenie Kopalni „Wujek”, odbył się finał V edycji ogólnopolskiego konkursu "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady Historii". Nasze województwo reprezentowali uczniowie wyłonieni w eliminacjach wojewódzkich, które odbyły się w marcu w Urzędzie Marszałkowskim. Zwyciężyli wówczas Aleksandra Kaliszuk, Magdalena Leonkiewicz i Jakub Wieremiejuk. Cała trójka to uczniowie naszej szkoły II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.Uczniowie stanowili zespół, który rywalizował z 15 innymi reprezentacjami wojewódzkimi. Na etapie centralnym należało przygotować prezentację na jeden z trzech podanych tematów:
  1. Polska na tle wybranych dwóch państw Układu Warszawskiego w latach 1970-1990 – próba porównania. Przedstaw rówieśnikom z państw spoza dawnej „żelaznej kurtyny” podobieństwa i różnice w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym.
  2. Kim jestem? O dojrzewaniu świadomości politycznej i społecznej pokolenia wchodzącego w dorosłość w latach 1976- 1989.
  3. Kłamstwa propagandy peerelowskiej i ich odbiór społeczny w latach 1970 – 1989.
Oprócz prezentacji należało wykazać się wiedzą z zakresu Olimpiady oraz publicznie przedstawić i obronić wybrany przez zespół temat. Uczniowie przygotowali temat trzeci, realizując film, który zyskał uznanie zarówno Jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Eislera jak i innych uczestników Olimpiady. Ostatecznie po podsumowaniu wszystkich elementów reprezentacja Województwa Podlaskiego  /złożona z uczniów naszej szkoły/ przygotowana pod kierunkiem mgr Włodzimierza Wawulskiego zajęła ósme miejsce.
W ramach Olimpiady Mieście Ogrodów, przed finalistami, gośćmi i mieszkańcami Katowic wystąpił z koncertem zespół Fish Emade – ambasador tegorocznej edycji Konkursu.
Patronaty honorowe nad konkursem objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Fundacja Lotos, a sponsorem operator sieci Plus. W tym roku wydarzenie współorganizują: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Partnerami zostali: NSZZ Solidarność, Instytut Pamięci Narodowej, Województwo Pomorskie. Patronaty medialne nad tegoroczną edycją objęli: Telewizja Polska, Polskie Radio Program Trzeci, Polska Press, Onet, TVP 3 Gdańsk, TVP 3 Katowice, TVP Historia, Radio Gdańsk.


Wstecz