Zagrożenia

Programy szpiegujące (ang. spyware)

To programy komputerowe, których celem jest szpiegowanie działań użytkownika. Programy te gromadzą informacje o użytkowniku i wysyłają je często bez jego wiedzy i zgody autorowi programu. Do wykrywania, usuwania i zwalczania tego typu programów służą różne programy jak:

Ad-Aware, Spybot Search & Destroy, Spy Sweeper, Windows Defender.

Powyższe programy zostały przedstawione w dziale Pogramy

Konie trojańskie

Trojan to określenie oprogramowania, które podszywając się pod przydatne lub ciekawe dla użytkownika aplikacje dodatkowo implementuje niepożądane, ukryte przed użytkownikiem funkcje (programy szpiegujące, bomby logiczne, furtki umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem przez nieuprawnione osoby itp.). Nazwa pochodzi od mitologicznego konia trojańskiego.

Wirusy komputerowe

Najczęściej proste programy komputerowe, które w sposób celowy powielają się bez zgody użytkownika. Wirusy komputerowe w przeciwieństwie do robaków komputerowych do swojej działalności wymagają nosicieli w postaci programów komputerowych, poczty elektronicznej itp. Wirusy wykorzystują słabość zabezpieczeń systemów komputerowych lub właściwości systemów oraz niedoświadczenie i beztroskę użytkowników.

Rootkit

Narzędzie pomocne we włamaniach do systemów informatycznych. Ukrywa on niebezpieczne pliki i procesy, które umożliwiają utrzymanie kontroli nad systemem.

Phishing (spoofing)

W branży komputerowej, wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej.

Nie zaleca się używania starszych przeglądarek internetowych (np. Internet Explorer 6), które bywają często podatne na różne błędy. Alternatywnie można korzystać z innych programów, jak Mozilla Firefox, czy Opera lub Internet Explorer 7 i 8 (których najnowsze wersje wyposażone są w filtry antyphishingowe) albo też z oprogramowania firm trzecich chroniącego przed phishingiem.

Gdy coś cię zaniepokoi powinieneś:

  • wyłączyć komputer
  • porozmawiać z kimś
  • nie odpowiadać na zaczepki
  • skontaktować się z administratorem
  • skontaktować się z odpowiednią organizacj

Administratorzy mogą usunąć konto użytkownika za:

  • za używanie wulgaryzmów
  • za zamieszczanie treści niezgodnych z prawe
  • za rzadkie korzystanie z konta
  • za łamanie regulaminu serwis
  • za obrażanie innych
Źródło: www.wikipedia.org

Projekt szablonu, treść, wykonanie - Tomasz E. Parfieniuk; Treść - Michał Sacharczuk, Maciej Borowik.