Światowy Dzień Nauczycieli (World Teachers’ Day) - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Światowy Dzień Nauczycieli (World Teachers’ Day)
niedziela, 11 października 2015 roku
Kategoria: Pozostałe

„Wzmacniać nauczycieli - wspierać zrównoważony rozwój społeczeństw.” – to slogan, który promuje UNESCO z okazji wypadającego  (5.10) Światowego Dnia Nauczyciela (World Teachers’ Day).

Co to znaczy wzmacniać? Angielskie słowo empowerment jest - mam takie wrażenie - bogatsze w znaczenia, niż polskie tłumaczenie. Niezależnie od znaczenia, jedno jest pewne – nie chodzi o jednorazowe poklepanie po plecach przy okazji Święta Edukacji Narodowej.
Empowerment oznacza szczególny proces wspierania określonej osoby lub grupy, w którym następuje „podniesienie duchowych, politycznych, społecznych i ekonomicznych zdolności jednostek i społeczności” (za: Wikipedia). Według prognoz statystycznych UNESCO, do 2020 roku – aby wypełnić cel zapewnienia wszystkim dzieciom na świecie podstawowej edukacji – potrzebnych będzie jeszcze 12,6 miliona nauczycieli. Może to zawód przyszłości? Tak, ale…

Nauczyciele mają wielką misję do spełnienia, ale ona nie polega przecież jedynie na osiąganiu celów edukacyjnych zaplanowanych przez urzędników i dyrektorów. Papierki naprawdę są mało istotne… Zdaniem (nie tylko zresztą) UNESCO, praca nauczycieli ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju społeczeństw, zwłaszcza dziś, w epoce gwałtownych turbulencji politycznych w różnych zakątkach globu. Nauczyciele mogą wpływać na kształtowanie jednostek i społeczeństw na takich fundamentach jak wiedza, wartości i etyka. Problemy są zdaniem UNESCO w wielu krajach wspólne – mamy wciąż zbyt mało nauczycieli, zbyt słabo przygotowanych i słabo opłacanych.

Jak możemy wzmacniać nauczycieli? Może (my, nie-nauczyciele) zacznijmy od życzliwej rozmowy? Dialog, szacunek, to dwie cechy relacji, które z pewnością mogą wzmocnić nauczyciela. Z kolei my, nauczyciele, pozwólmy sobie pomóc, posłuchajmy rozmówcy, wszak nie zawsze musimy mieć we wszystkim rację. Korzystajmy z wymiany, poszukujmy nowych rozwiązań, wszak wiele wokół szkoły się zmienia. Twórzmy dobry klimat do społecznego rozwoju, już na poziomie wspólnoty szkoły: uczniów, nauczycieli, rodziców.

Wszystkim Nauczycielom z okazji Światowego Dnia Nauczyciela DZIĘKUJEMY za niekończące się dzielenie się wiedzą, umiejętnościami, radami, pomysłami, dobrym słowem.

Marcin Polak, twórca i redaktor naczelny Edunews