Marek Monachowicz nasz mistrz w siłowaniu na ręce (Armwrestling) - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Marek Monachowicz nasz mistrz w siłowaniu na ręce (Armwrestling)
wtorek, 6 listopada 2012 roku

Okazuje się, że uczniowie naszej szkoły mają różnorakie zainteresowania i odnoszą sukcesy nawet w dość nietypowych dyscyplinach. Miło nam poinformować, że nasz uczeń Marek Monachowicz (kl. III A) zajął I miejsce, w rozegranych 29.09. br. w Świdniku zawodach, w siłowaniu na ręce, pokonując w eliminacjach tegorocznego v-ce mistrza Polski. Gratulujemy!

Na naszym kanale YouTube prezentujemy film z zawodów film

Armwrestling (siłowanie na ręce) to sport, w którym dwóch, znajdujących się naprzeciw siebie, uczestników zwiera dłonie w uścisk i zwykle trzymając łokcie na płaskiej powierzchni, stara się przeciągnąć rękę przeciwnika w dół.

O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika – podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża. Do niedawna walczono również na siedząco, ale teraz powszechnie stosowana jest pozycja stojąca, która jest znacznie efektowniejsza i wymaga od zawodników zaangażowania wszystkich grup mięśniowych.
Nad właściwym rozwojem armwrestlingu czuwa WAF (Światowa Federacja Armwrestlingu). W skład WAF wchodzi 42 państw. Od 1991 roku istnieje EAF (Europejska Federacja Armwrestlingu) zrzeszająca 27 krajów i od tego właśnie roku przeprowadzane są również mistrzostwa Europy.

Polska wkroczyła do światowej rodziny armwrestlingu dość niedawno, jednak to wejście było bardzo dynamicznie. W Polsce zorganizowano już wiele zawodów rangi krajowej i międzynarodowej, m.in.: Mistrzostwa Polski, Puchary Polski, Mistrzostwa Europy, Puchary Świata Zawodowców oraz najbardziej prestiżowe zawody na świecie – Mistrzostwa Świata.

Na zdjęciach Marek podczas zawodów w Świdniku.