Spektakl Teatru Czrevo „Mały doktor wrócił” - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Spektakl Teatru Czrevo „Mały doktor wrócił”
poniedziałek, 16 września 2024 roku
Kategoria: Komunikaty

Joanna Troc - scenariusz, reżyseria spektaklu. Fot. Sławomir Niedźwiecki

16 września uczniowie klas drugich naszej szkoły uczestniczyli w BDK, w spektaklu Teatru Czrevo „Mały doktor wrócił”.

Doktor Arsalan Azzaddin jest cenionym specjalistą chorób wewnętrznych w szpitalu w Bielsku Podlaskim. Ponad 40 lat budował swoją drogę zawodową i życie osobiste w Polsce. Dzięki znajomości 6 języków skutecznie zaangażował się w pomoc ofiarom kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.  W przedstawieniu poznajemy jego prywatną drogę do życia w Polsce oraz konfrontujemy się z trudnymi doświadczeniami związanymi z leczeniem „pacjentów z lasu”. Unikatowa perspektywa Doktora Arsalana pozwala poruszyć nowe wątki w dyskusji o sytuacji na granicy.

Spektakl Teatru Czrevo „Mały doktor wrócił” powstał na podstawie scenariusza stworzonego przez Joannę Troc podczas V Kursu teatru dokumentalnego, organizowanego przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Tworzony był metodą „verbatim”, na podstawie wywiadów z dr Arsalanem.

• Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
  • Spektakl dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwo Podlaskie.
  • Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet w Białymstoku / Uniwersyteckie Centrum Kultury. Partnerami wydarzenia są Instytut Grotowskiego, Teatr na faktach oraz Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.
  • W sztuce wykorzystano fragmenty reportaży z telewizji Rudaw (www.rudaw.net) oraz zdjęcia pochodzące z kolekcji Muzeum Wojska w Białymstoku i Library of Congress, Prints & Photographs Division, Farm Security Administration/Office of War Information Black-and-White Negatives.

scenariusz, reżyseria: Joanna Troc

scenografia, multimedia: Aleksandra Czerniawska