Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
niedziela, 11 lutego 2024 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

11 lutego obchodzimy Międzynarodowym Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, ustanowiony 22 grudnia 2015 roku uchwałą Zgromadzenia Ogólnego ONZ, jest nie tylko okazją do świętowania osiągnięć kobiet w nauce, ale także zwrócenia uwagi na nierówność płci w środowisku naukowym.

Wspierają go organizacje takie jak UNESCO, UN Women, ITU i inne, które aktywnie pracują nad zapewnieniem kobietom dostępu do nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki na wszystkich poziomach edukacji.

Statystyki jasno pokazują, że w tym obszarze nadal istnieje wiele wyzwań. Obecnie kobiety stanowią mniej niż 30% naukowców na świecie. Przykładowo, tylko ok. 30% uczniów wybiera przedmioty związane z naukami przyrodniczymi, a np. w informatyce, matematyce i statystyce, a także w inżynierii, produkcji i budownictwie liczba kobiet nie przekracza 8%. Długotrwałe uprzedzenia i stereotypy związane z płcią są jednym z głównych determinantów niskiego procentu kobiet decydujących się na karierę naukową. Stereotypy są często utrwalane przez kulturę popularną, w tym media, co w dalszym ciągu zniechęca kobiety do rozwijania kariery.

Mamy w Polsce swoje królowe nauki!

W historii naszego kraju nie brakowało wielkich naukowców. Maria Skłodowska-Curie, urodzona w Warszawie, to jedna z najsłynniejszych postaci w historii światowej nauki – chyba nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Badania nad radioaktywnością przyniosły jej dwie Nagrody Nobla, a jej dziedzictwo nadal inspiruje pokolenia naukowców.

Warto wspomnieć także o Prof. Barbarze A. Piotrowskiej, specjalistce biologii molekularnej i prof. Alicji J. Węgrzyn, badaczce genetyki molekularnej. Ich prace mają znaczący wpływ na rozwój nauki zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Choć wybór ścieżki życiowej z myślą o przyszłej karierze naukowej może być trudny i wymagający, jest to także ważny wkład w wsparcie przyszłych kobiet, które studiują i pracują w różnych dziedzinach nauki oraz edukacji. Każda zdobyta umiejętność, zdobyte doświadczenie i wygrane wyzwanie to kamień milowy na drodze do zawodowych osiągnięć. Dlatego mamy nadzieję, że pasja do nauki poprowadzi każdą kobietę przez kolejne etapy edukacji, otworzy przed nią nowe możliwości i zainspiruje do rozwoju naukowego.



Wstecz