Szkoła Podlasko-Białoruskich Tradycji Historycznych i Kulturowych zaprasza - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Szkoła Podlasko-Białoruskich Tradycji Historycznych i Kulturowych zaprasza
sobota, 27 stycznia 2024 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

Szkoła Podlasko-Białoruskich Tradycji Historycznych i Kulturowych zaprasza 4 lutego (niedziela) o godz. 15.00 (Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach) na pierwsze spotkanie tematyczne w 2024 roku. Naszym gościem będzie ADAM TOMASZUK, który zaprezentuje debiutancki zbiór poezji „ONDE”, napisany w języku podlaskim. Spotkanie będzie także okazją do pierwszej prezentacji płyty z pieśniami męskimi grupy „Osoczniki”.

Dmitro Dydenko to pseudonim artystyczny Adama Tomaszuka – konstruktora elektronika, programisty i naukowca w dziedzinie energoelektroniki. Autor twierdzi, że proces odkrywania i opisywania zjawisk fizycznych jest pokrewny twórczości poetyckiej, w której przedmiotem obserwacji jest niematerialny świat emocji i wspomnień.

Czy prastary, zanikający język podlaski, tradycja ściśle powiązana z ziemią i porami roku, wspólna praca i święta, dziś mogą być interesujące i atrakcyjne? W debiutanckim zbiorku Dmitra Dydenki gwara podlaska staje się plastycznym tworzywem. Na przykładzie corocznego odradzania się przyrody pragnienie życia pokonuje reguły śmierci, a dawna tradycja jest inspiracją do eksploracji siebie i świata poprzez osobiste doświadczenie. Zebrane w tomiku odpowiedniki wierszy po polsku i w języku podlaskim są próbą wyrażenia etnicznej tożsamości autora.

Zbiorek zawiera wiersze po polsku i po-swojomu, tłumaczone frazami z zachowaniem kompozycji utworów. Fonetyczny zapis polską czcionką wraz z zaznaczonymi akcentami wprowadza walor poznawczy, umożliwia odtworzenie unikalnego brzmienia języka i jego melodyjności przez osoby polskojęzyczne. Ten swoisty glosariusz jest próbą utrwalenia zanikającego, prastarego języka podlaskiego, do dziś używanego po obu stronach środkowego dorzecza Narwi.



Wstecz