Jubileusz 80-lecia II LO z BJN – fotoreportaż cz. 1 - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Jubileusz 80-lecia II LO z BJN – fotoreportaż cz. 1
wtorek, 26 marca 2024 roku
Kategoria: Uroczystości

Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia. Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi… 25 marca 2024 roku zapisał się w historii naszej szkoły jako jeden z najważniejszych dni. Szkoła świętowała swój jubileusz 80-lecia.

Jubileusz 80-lecia II LO z BJN – fotoreportaż cz. 1- Marta i Paweł Piotrowscy

Współgospodarzami uroczystości byli: Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski, Dyrektor Andrzej Stepaniuk (obecnie na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia), Dyrektor w/z Włodzimierz Wawulski.
Szkołę zaszczycili znakomici goście: Maciej Żywno – wicemarszałek Senatu, Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk – Biskup Drohiczyński, Barbara Okuła – poseł na Sejm RP,Paweł Łatuszka – wicepremier w zjednoczonym gabinecie przejściowym Swietłany Cichanouskiej, Jacek Brzozowski – Wojewoda Podlaski, Robert Tyszkiewicz –doradca Marszałek Senatu RP, Ewa Piotrowska-Lipska, Tadeusz Andrzej Mosiek - przedstawiciele Podlaskiego Kuratora Oświaty, Marek Masalski – pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych, ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk – dziekan okręgu bielskiego, ks. Ryszard Zalewski – Dziekan Bielski, Piotr Bożko – Wicestarosta Bielski, Jarosław Borowski – Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski, Andrzej Roszczenko – Przewodniczący Rady Miasta Bielsk Podlaski, Raisa Rajecka – Wójt Gminy Bielsk Podlaski, Anatol Grzegorz Tymiński – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim, komendanci, dyrektorzy, kierownicy jednostek powiatowych, przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i podstawowych oraz placówek oświatowych i kulturalnych, rodzina śp. Eugeniusza Bedeniczuka, reprezentanci mediów, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie i absolwenci.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych nauczycieli, pracowników i absolwentów szkoły. Następnie głos zabrał Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski. Starosta podkreślił rolę i rangę Naszego Liceum w środowisku lokalnym. Szkoła znana jest od wielu lat z licznych sukcesów w konkursach i olimpiadach, wysokiego poziomu nauczania oraz z kultywowania tradycji, kultury i języka białoruskiego. Było i jest to możliwe dzięki zaangażowaniu dyrektorów, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców. Starostwo Powiatowe dba o poprawę warunków nauki, Szkoła ma nową halę sportową, w byłej sali gimnastycznej powstaje nowoczesna aula (obecnie prowadzony jest remont). Zakupiony został również autokar, z którego mogą korzystać uczniowie.
Po Panu Staroście głos zabrali znamienici goście, którzy wielokrotnie podkreślali specyfikę szkoły, jej rolę w kultywowaniu białoruskości, liczne osiągnięcia i sukcesy. Były to bardzo miłe słowa, które potwierdzały, że Liceum było i jest bardzo dobrą szkołą, nie tylko w naszym mieście, ale też w powiecie i w województwie.
Po wystąpieniach gości Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski i Wicestarosta Bielski Piotr Bożko wręczyli emerytowanym nauczycielom i pracownikom szkoły pamiątkowe listy gratulacyjne i upominki. Wśród emerytowanych nauczycieli był m.in. wieloletni dyrektor szkoły – Aleksy Karpiuk. Był to bardzo wzruszający punkt uroczystości.
Wzruszającym momentem było również wystąpienie p. Magdaleny Dudek, córki zmarłego nauczyciela Eugeniusza Bedeniczuka – lekkoatlety, olimpijczyka, sportowca z pasją. Jego pamięci została poświęcona wystawa w holu szkoły.
Uroczystość zakończyła piękna część artystyczna w wykonaniu uczniów , którzy zostali przygotowani przez p. Joannę Chilkiewicz, p. Martę Ignatowicz i p. Annę Brzozowską.
Uroczystość 80-lecia II LO z BJN im.Br. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim wsparli rzeczowo i finansowo:
  • Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim
  • Urząd Miasta w Bielsku Podlaskim