25 marca na całym świecie obchodzone jest święto - Dzień Woli, Dzień Niezależnej Białorusi - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

wtorek, 26 marca 2024 roku
Kategoria: Uroczystości

Dnia 25 marca na całym świecie obchodzone jest święto - Dzień Woli, Dzień Niezależnej Białorusi - fot. Sławomir Niedźwiecki

Tego dnia uczniowie II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. Br. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim spotkali się o godz. 9.00 w Bielskim Doku Kultury aby uroczyście uczcić to święto. Odbywało się to w ramach Kameralnego Klubu Filmowego.

Pierwszą częścią uroczystości był rys historyczny przypominający okoliczności powstania Białoruskiej Republiki Ludowej oraz wiersze związane z Dniem Woli. Przygotowali je uczniowie pod kierunkiem p. profesora Jarosława Podolca. Druga częścią był film w reżyserii absolwenta II LO Jerzego Kaliny pod tytułem „Siewca”. Opowiada on historię , cytując za stroną Film Polski „mieszkańca dzielnicy Studziwody w Bielsku Podlaskim, Doroteusza Fionika. Białorusina, obywatela Polski z dziada pradziada, absolwenta prawosławnego seminarium duchownego i czynnego psalmistę”. Jednak jak przyznał Darateusz Fionik to nie on jest bohaterem filmu, tym bohaterem jest żyto, zboże, którego nazwę możemy przetłumaczyć jak życie. Pan Włodzimierz Wawulski, Dyrektor szkoły występując przed młodzieżą i nauczycielami wskazał, że dziś wyrazem patriotyzmu jest upamiętnienie, udokumentowanie w różnej formie kultury materialnej ludności białoruskiej Podlasia. Pan Jerzy Kalina mówiąc do młodzieży wspominał, jak on chłopak z małej wsi , został reżyserem dokumentalistą. Jak sam stwierdził, wpływ na to miała nauka w Liceum Białoruskim. Pan Darateusz Fionik opowiadał o pracy nad filmem, pokazując jak wielki wpływ na rodzinę ma pielęgnowanie tradycji, języka i wiary.

Dziękujemy p. Elżbiecie Fionik p. Dyrektor BDK za możliwość skorzystania z sali filmowej w ramach Kameralnego Klubu Filmowego.

Fot. Piotr Jarmocik