Spotkanie z Absolwentem Naszej Szkoły Wicestarostą Powiatu Bielskiego Piotrem Bożko - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

środa, 14 lutego 2024 roku
Kategoria: Komunikaty

14 lutego br. obyła się lekcja z cyklu „Spotkanie z Absolwentem”. Gościem spotkania był Wicestarosta Powiatu Bielskiego Piotr Bożko. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas IV a i II b oraz Pan Dyrektor Włodzimierz Wawulski.

Spotkanie rozpoczął wychowawca klasy IVa Sławomir Niedźwiecki, który przedstawił gościa i nawiązał do obchodzonej w tym roku 80 rocznicy powstawia II LO z BJN (1944-2024). Sławomir Niedźwiecki podkreślił, że w 80-letnim okresie istnienia szkoły jej mury opuściło wielu znakomitych absolwentów – dziś przedstawicieli najbardziej prestiżowych zawodów – lekarzy, naukowców, inżynierów, prawników, dziennikarzy, artystów. Niektórzy zajmowali bądź zajmują eksponowane stanowiska w administracji publicznej lub samorządzie terytorialnym. Jednym z takich absolwentów jest Wicestarosta Powiatu Bielskiego Piotr Bożko.

14 lutego nie mogło zabraknąć nawiązania do Walentynek. Sławomir Niedźwiecki zacytował słowa Mickiewicza: „Як казаў геніяльны Адам Міцкевіч у апошняе імгненне свайго жыцця: «Няхай любяць адно аднаго, - Заўсёды!» i zapytał czy Pan Piotr lubi/kocha swoją dawną szkołę?

Nasz gość odpowiedział, że przechodząc obok szkoły co prawda nie czuje uczucia motyli w brzuchu, ale bliskie jest mu uczucie troski, silnego przywiązania do ludzi, szkoły i dawnych czasów.

Podczas spotkania Pan Piotr Bożko opowiadał uczniom o swojej nauce i swoich sportowych zainteresowaniach w liceum, o tym, w jaki sposób najlepiej wykorzystać pobyt w szkole -  "trzeba poświęcić wiele uwagi swoim zainteresowaniom, mieć swoje pasje oraz że warto mieć marzenia i nie wolno ich realizacji odkładać na później".

Przebieg spotkania miał swobodną formę. Pytania zadawali nie tylko uczniowie, ale Pan Piotr Bożko również zaprosił uczniów do odpowiedzi na pytanie o mural w Bielsku: „Gdybyście mogli zdecydować, to co miałby przedstawiać mural, który powstałby w Bielsku?”

Uczniowie odpowiadali na pytanie korzystając ze swoich smartfonów, za pomocą aplikacji służącej do tworzenia prezentacji z informacją zwrotną w czasie rzeczywistym.

Na zakończenie Wiecestarosta został obdarowany drzewkiem szczęścia, które symbolizuje powodzenie, energię, mądrość oraz wieczną odnowę (regenerację), bezpieczeństwo i zdrowie. Prezent został wykonany przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim.

Jesteśmy dumni z naszych absolwentów, dbamy o podtrzymywanie więzi i z zainteresowaniem śledzimy informacje o działaniach dawnych uczniów naszej szkoły.

Fot. Sławomir Niedźwiecki

--------------------------------------------------------------

Pan Piotr Bożko jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza.  Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Działalność zawodowa: inspektor w Urzędzie Miasta Bielsk Podlaski, zastępca dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, kierownik Referatu Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy Bielsk Podlaski. Od 2002 r. radny Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim oraz wicestarosta bielski.