’’Fizyka w gabinecie kosmetycznym’’ i ’’Chemia w praktyce’’ - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

’’Fizyka w gabinecie kosmetycznym’’ i ’’Chemia w praktyce’’
środa, 2 stycznia 2019 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Wycieczki  

Dnia 12 grudnia klasa I B wybrała się na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Jedna grupa była na wykładach ''Fizyka w gabinecie kosmetycznym'', a druga na ''Chemii w praktyce''.

Podczas warsztatów z zakresu fizyki poznaliśmy sposoby działania kilku urządzeń wykorzystywanych w gabinetach kosmetycznych. Mieliśmy też okazję wypróbować je na sobie nawzajem. Wypróbowaliśmy m.in. lampę Wooda służącą do oceny stanu skóry, lampę sollux używaną do pobudzania skóry czy urządzenie do mikrodermabrazji, czyli mechanicznego złuszczania naskórka. Niektórzy poddali się także presoterapii (drenażowi limfatycznemu ciała).

Na wykładach dotyczących chemii wykonywaliśmy doświadczenie z siarczanem(VI)miedzi(II) wlewając do niego wodę destylowaną. Każdy z nas pracował w dwuosobowych lub trzyosobowych grupkach. Na początku panie wyjaśniły nam działanie wszystkich narzędzi. Dzięki kilkukrotnych powtórzeniach nauczyliśmy się ich użytkowania. Nie zapomnieliśmy również o bezpieczeństwie. Każdy z nas dostał fartuchy oraz rękawiczki. Później zaczęliśmy przelewanie do probówek wyznaczonych substancji. Każdy z nas miał szansę sam spróbować. Mogliśmy już zobaczyć część naszej pracy dzięki odpowiednim kolorom roztworów w probówkach. Później zaczęliśmy obliczenia błędu względnego i bezwzględnego, a następnie każdy mógł zobaczyć jak wygląda efekt pracy danej grupy , ponieważ na komputerze wyświetlał się wykres. Po zakończeniu doświadczenia mieliśmy okazję zobaczyć działanie promieniowania UV. Daliśmy swoje dowody oraz banknoty(jedna osoba miała nawet banknot z Kanady) i dzięki temu mogliśmy ocenić czy są prawdziwe, ponieważ była tam specjalna maszyna, która wydzielała promieniowanie i podświetlała odpowiednie elementy. Na sam koniec panie pokazały nam różne sprzęty i gabinety. Mogliśmy zobaczyć jak są przechowywane np. wirusy - w ogromnych lodówkach, które miały -180 stopni Celsjusza. Warsztaty bardzo nam się podobały. Dowiedzieliśmy się mnóstwo nowych i ciekawych rzeczy, które na pewno w przyszłości nam się przydają jako, że chcieliśmy wiązać swoją przyszłość z chemią.

Organizatorami warsztatów byli p. Katarzyna Zielińska, Dziekanat Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz p. Walery Skrundź, wychowawca klasy I B.

Martyna Korowaj, Dominika Kolenda, Ewelina OmelianowiczWstecz