Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Naszym Liceum. Spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej" - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

wtorek, 8 czerwca 2021 roku
Kategoria: Uroczystości

Fot. Sławomir Niedźwiecki

Prezydent Andrzej Duda należy o najznamienitszych gości, którzy przybyli w gościnne mury II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.

Wizyta Andrzeja Dudy była wyjątkowa pod wieloma względami. A jednym z jej głównych celów było spotkanie zorganizowane w IILO z BJN.

- Wizyta ta kosztowała mnie sporo nerwów i czasu - przyznaje Andrzej Stepaniuk, dyrektor szkoły. - Przez kilka dni przed przyjazdem prezydenta do naszej szkoły przybywali funkcjonariusze Służb Ochrony Państwa oraz pracownicy jego kancelarii. Telefon praktycznie nie przestawał dzwonić. Musieliśmy sprostać wszelkim wymogom bezpieczeństwa. Trzeba jednak przyznać, iż było to wyjątkowo ważne wydarzenie. I to nie tylko z punktu widzenia naszej szkoły, ale całej mniejszości białoruskiej zamieszkującej nasz region. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przy asyście wojskowej i z pełnymi honorami złożył kwiaty przed krzyżem upamiętniającym mieszkańców prawosławnych wsi zamordowanych przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Romualda Rajsa ps. „Bury". Z punktu widzenia podlaskich Białorusinów, trudno sobie wyobrazić ważniejszy i bardziej symboliczny gest.

Spotkanie się z głową państwa było też ogromnym przeżyciem dla uczniów II LO, którzy kwiatami witali go przed szkołą.  Nie bez znaczenia było także spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej.

Fot. Sławomir Niedźwiecki