Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza
poniedziałek, 7 czerwca 2021 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Uroczystości  

Fot. Slawomir Niedźwiecki

7 czerwca 2021r. na zaproszenie mniejszości białoruskiej Prezydent Andrzej Duda odwiedził Podlasie. Przebywał na Świętej Górze Grabarce, gdzie rozmawiał z przedstawicielami duchowieństwa nt. sytuacji wyznawców prawosławia w Polsce.

Następnie udał się do Zaleszan, gdzie w 1946 roku oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Romualda Rajsa ps. „Bury" zamordował 16 osób. Prezydent złożył wieniec pod krzyżem upamiętniającym tragiczne wydarzenia. - To miejsce naznaczone cierpieniem, śmiercią Białorusinów - powiedział prezydent.

W naszej szkole Pan Prezydent spotkał się z przedstawicielami mniejszości białoruskiej.

Podczas spotkania Prezydent odnisł się do swojego pobytu w Zaleszanach.  Pan Prezydent stwierdził, że Zaleszany to miejsce mające "niezwykle doniosłe znaczenie dla mieszkających w Rzeczypospolitej Białorusinów". - Miejsce naznaczone kiedyś cierpieniem, śmiercią Białorusinów mieszkających w Rzeczypospolitej, gdzie zginęli kiedyś ludzie, niewinne kobiety, dzieci. Zaleszany - modliłem się tam za tych, którzy zginęli, jako prezydent złożyłem wieniec pod krzyżem, który upamiętnia ofiary sprzed dziesięcioleci. To ważne jako element oddania szacunku, pamięci, to ważne także w duchowym aspekcie - abyśmy umieli wspólnie oddać hołd tym aspektom, które są istotne w sensie duchowym - powiedział prezydent. 

Podczas wizyty w liceum poruszone zostały również tematy dotyczące problemów w prowadzeniu edukacji i kłopotach organizacji pozarządowych.

Fot. Sławomir NiedźwieckiWstecz