Światowy Dzień Zdrowia 2016 - Pokonaj cukrzycę! - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Światowy Dzień Zdrowia 2016 - Pokonaj cukrzycę!
czwartek, 7 kwietnia 2016 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Pozostałe  

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że w roku 2016 Światowy Dzień Zdrowia poświęcony będzie tematyce cukrzycy.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia. Każdego roku Światowa Organizacja  Zdrowia wybiera kluczową kwestię zdrowia i zachęca ludzi z wszystkich grup wiekowych i różnych środowisk do podejmowania działań, które podkreślają wagę danego  problemu zdrowotnego. Światowy Dzień Zdrowia stanowi wyjątkową okazję do zaangażowania społeczności z całego świata do promowania działań, które mogą poprawić nasze zdrowie.

Na całym świecie 350 mln osób cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

W 2012r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80%miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030r. cukrzyca stanie się siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Wraz z rosnącą liczbą osób chorych na cukrzycę, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia 2016r. Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016, WHO pragnie :

  • doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;
  • spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;
  • ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

plakat pokonaj cukrzycę do pobraniaWstecz