II LO z BJN w Bielsku Podlaskim należy do czołówki najlepszych liceów w województwie podlaskim. Zajmujemy wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach szkół. Stawiamy na jakość nauczania. Nasi absolwenci kontynuują naukę na najbardziej prestiżowych uczelniach w kraju. Dajemy możliwość poszerzania wiedzy w ponad 30 kołach zainteresowań. Wolny czas możesz spędzić na zajęciach sportowych, śpiewając w zespole "Spadczyna", redagując szkolną gazetkę "Lawa", pracując w Klubie Spraw Polsko - Białoruskich. Jeżeli chcesz poznać smak bycia studentem ucząc się w liceum - koniecznie przyjdź do nas.
W ponad sześćdziesięcioletnim okresie istnienia szkoły jej mury opuściło wielu znakomitych absolwentów – dziś przedstawicieli najbardziej prestiżowych zawodów – lekarzy, naukowców, inżynierów, prawników, dziennikarzy, artystów. Niektórzy zajmowali bądź zajmują eksponowane stanowiska w administracji publicznej lub samorządzie terytorialnym. Ponadto wielu naszych absolwentów po ukończeniu studiów pracowało lub pracuje w naszej szkole jako nauczyciele różnych przedmiotów.
13 marca br. uczniowie klasy II b i III bc spotkali się z Panią Anetą Prymaka-Onisz.
Doświadczenia mniejszości często nie mieszczą się w oficjalnej historii. W północno-wschodniej Polsce także niewiele wspominano o tutejszej białorusko-prawosławnej społeczności: bieżeństwie, powojennych przesiedleniach i zbrodniach, a zwłaszcza o napięciach międzywyznaniowych i etnicznych.
Aneta Prymaka-Oniszk przełamuje to milczenie. Jeździ po podlaskich wsiach, rozmawia z mieszkańcami i historykami, czyta archiwalne dokumenty, a zdobytą wiedzę konfrontuje z mitami o stosunkach polsko-białoruskich. Pokazuje, co uformowało prawosławną mniejszość w okolicach Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz, Sokółki. Wszystko po to, by zrozumieć, co stało się osiemdziesiąt lat temu oraz jakie znaczenie nadaje się tamtym wydarzeniom dziś.
II edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
W dniu dzisiejszym nasi uczniowie wzięli udział w II edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Konkurs odbył się w Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim. Wśród 17 uczestników konkursu uczeń naszego liceum, Sebastian Kurzawa, zajął II miejsce, zaraz za nim na podium stanęła Wiktora Anna Siemieniuk, zajmując III miejsce. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy
Serdecznie zapraszamy na IX Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Br. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim, który odbędzie się w dniach 13-14 września 2024 roku.
Przewidywany program:
13-09 – piątek
Otwarcie wystawy w Bielskim Domu Kultury.
Spotkania koleżeńskie na wewnętrznym dziedzińcu Szkoły.
14-09 sobota
Nabożeństwo w Cerkwi pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Bielsku Podlaskim. Panichida za zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli i Absolwentów Liceum.
Część oficjalna /sala gimnastyczna Liceum/.
Bal absolwentów /Hotel Unibus Bielsk Podlaski/.
Już dziś zarezerwuj te dni na spotkania z koleżankami i kolegami ze Szkoły.
Uczniowie klas pierwszych poznawali techniki pomocy przedmedycznej
W dniu dzisiejszym uczniów klas pierwszych odwiedzili strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim. Panowie Jakub Cereniewcz i Rafał Kuderski opowiedzieli młodzieży o pracy strażaka i ratownika medycznego. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia akcji ratunkowej na fantomie, poznając techniki pomocy przedmedycznej. Dodatkowo zostali zapoznani z mechanizmem sprzętu AED.
"Родны беражок" - zespół Spadczyna działający przy II LO z BJN w Bielsku Podlaskim pod kierunkiem Joanny Chilkiewicz
W roku szkolnym 2023/2024 obchodzimy jubileusz 80-lecia II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.
W 80-letnim okresie istnienia szkoły jej mury opuściło wielu znakomitych absolwentów – dziś przedstawicieli najbardziej prestiżowych zawodów – lekarzy, naukowców, inżynierów, prawników, dziennikarzy, artystów. Niektórzy zajmowali bądź zajmują eksponowane stanowiska w administracji publicznej lub samorządzie terytorialnym. Ponadto wielu naszych absolwentów po ukończeniu studiów pracowało lub pracuje w naszej szkole jako nauczyciele różnych przedmiotów.
Aleksandra Proniewicka i Aleksandra Nowicka - autorki zwycięskiej grafiki prezentują swoją pracą. Fot. Sławomir Niedźwiecki
Z przyjemnością prezentujemy nagrodę za zwycięstwo w konkursie „Pracownia Kompetencji Cyfrowych". Przypominamy, że nasza szkoła została laureatem konkursu i w nagrodę otrzymaliśmy Mobilną Pracownię Komputerową (MPK), która obejmuje: 16 laptopów wraz z systemem operacyjnym i oprogramowaniem NetSupport School umożliwiającym zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów, przenośną szafą do przechowywania i ładowania laptopów oraz interaktywny monitor ze stojakiem. Wartość całego zestawu Mobilnej Pracowni Komputerowej wynosi: 44 243,10 zł.
8 marca br. Samorząd Uczniowski II LO z BJN zorganizował kiermasz charytatywny "Kuchnie różnych krajów". Pieniądze z dzisiejszego kiermaszu charytatywnego przeznaczamy na konto Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce.
8 marca świętujemy moc, determinację i piękno kobiet. Drogie Panie, niech Dzień Kobiet przyniesie Wam radość i spełnienie marzeń! Wszystkim kobietom, a przede wszystkim nauczycielkom, życzymy aby - nie tylko w tym dniu - czuły się wyjątkowe i doceniane.
W dniach 5 i 6 marca, nasi uczniowie z klasy 1b zwiedzali bielski szpital. Inicjatorem wycieczki był pan wicestarosta Piotr Bożko, a opiekunem i przewodnikiem był zastępca dyrektora ds. lecznictwa dr n.med. Arsalan Azzaddin.
5 marca 2024 r. w ramach projektu "Spotkania z absolwentami" z okazji 80-lecia Liceum odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z p. Raisą Rajecką - wójtem gminy Bielsk Podlaski.
Pani wójt podzieliła się wspomnieniami z czasów licealnych. Opowiedziała o nauczycielach, którym wiele zawdzięcza, o wartościach, które były przekazywane uczniom, o niepowtarzalnej atmosferze Liceum.
Uczniowie dowiedzieli się również, na czym polega praca wójta, mieli okazję zadawania pytań.
Spotkanie z absolwentem szkoły p. Burmistrzem Jarosławem Borowskim
23 lutego w ramach cyklu spotkań z absolwentami naszej szkoły z okazji 80-lecia Liceum gościliśmy p. Burmistrza Jarosława Borowskiego. Pan Burmistrz ukończył naszą szkołę w 1991roku.
Na spotkaniu opowiedział o swoich szkolnych latach. Uczniowie mogli również usłyszeć, jak wyglądała kariera zawodowa, jak doszło do tego, że został burmistrzem oraz z jakimi trudnościami wiąże się sprawowanie tej dającej wiele satysfakcji funkcji.
Z przyjemnością informujemy, że Jakub Oniszczuk (kl. IIIc) zajął I miejsce w XXIII Konkursie Gawędy Białoruskiej-Hajnówka 2024.
Celem konkursu jest popularyzowanie białoruskich, podlaskich legend, baśni, opowieści ludowych oraz różnych form twórczości literackiej, kultywowanie języka białoruskiego literackiego i gwarowego oraz rozwijanie form twórczości artystycznej.
Serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!
Lena Jurczuk z tytułem finalisty Maturalnego Nobla
Z przyjemnością informujemy, że Lena Jurczuk uczennica klasy IV a uzyskała tytuł Finalisty Maturalnego Nobla oraz dostęp do platformy maturalni (kursy przygotowujące do matury), upominki od PwC i Maturalnych. Lena znalazła się w grupie TOP 20 młodych, którzy 23 lutego br. walczyły o tytuł maturalnego noblisty! Każdy uczestnik wystąpił przed komisją z prezentacją: ,,Jak wykorzystać to, co potrafisz do zmiany świata w ciągu 3 lat?”
Z najnowszego raportu NASK 'Nastolatki 3.0' wynika, że 46% ankietowanych respondentów przeglądając media społecznościowe koncentruje się na atrakcyjności fizycznej i wyglądzie, a 50% czuje się osamotnionych. Obserwowanie wyidealizowanego obrazu rzeczywistości, a także hejt i cyberprzemoc mogą pogarszać samoocenę i przyczyniać się do pogłębiania stanów depresyjnych. Zachęcamy do tworzenia bezpiecznej przestrzeni w sieci. Dbajmy o dobrostan zarówno w rzeczywistości, jak i w wirtualnym świecie.
Sprawdźcie, kontakty do instytucji oferujących wsparcie. Warto je znać!
23 LUTEGO PRZYPADA ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
Depresja to choroba, której nie powinniśmy się wstydzić. Jest jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niedoczynność tarczycy. Depresja nie oznacza naszej słabości. Jest to wadliwe funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu. Zachorować na nią może osoba w każdym wieku, niezależnie od płci, czy zawodu jaki wykonuje.