II LO z BJN w Bielsku Podlaskim należy do czołówki najlepszych liceów w województwie podlaskim. Zajmujemy wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach szkół. Stawiamy na jakość nauczania. Nasi absolwenci kontynuują naukę na najbardziej prestiżowych uczelniach w kraju. Dajemy możliwość poszerzania wiedzy w ponad 30 kołach zainteresowań. Wolny czas możesz spędzić na zajęciach sportowych, śpiewając w zespole "Spadczyna", redagując szkolną gazetkę "Lawa", pracując w Klubie Spraw Polsko - Białoruskich. Jeżeli chcesz poznać smak bycia studentem ucząc się w liceum - koniecznie przyjdź do nas.
W ponad sześćdziesięcioletnim okresie istnienia szkoły jej mury opuściło wielu znakomitych absolwentów – dziś przedstawicieli najbardziej prestiżowych zawodów – lekarzy, naukowców, inżynierów, prawników, dziennikarzy, artystów. Niektórzy zajmowali bądź zajmują eksponowane stanowiska w administracji publicznej lub samorządzie terytorialnym. Ponadto wielu naszych absolwentów po ukończeniu studiów pracowało lub pracuje w naszej szkole jako nauczyciele różnych przedmiotów.
„Nie ma jak u mamy” to piosenka pochodząca z płyty Wojciecha Młynarskiego pt. „Obiad rodzinny” wydanej w 1970 roku.
Z okazji Dnia Matki życzymy wszystkim niesamowitym mamom ogromu miłości, radości i spełnienia marzeń. Dziękujemy za Waszą niezwykłą siłę, miłość i poświęcenie. Niech każdy dzień będzie pełen uśmiechu i szczęścia. Wszystkiego najlepszego
Aleksandra Grigoruk z kl. I a zdobyła międzynarodowy i ceniony na rynku pracy certyfikat amerykańskiej firmy Cisco. Aleksandra ukończyła kurs Internet Rzeczy (Introduction to the Internet of Everything). Internet Rzeczy to sieć łącząca ludzi, procesy, dane i przedmioty, powodująca zanikanie bariery ludzie/maszyny, w wyniku czego integracja technologii sieciowych, chmur obliczeniowych oraz fizycznej natury różnego rodzaju czujników pomaga tworzyć bardziej bezpośrednie i indywidualne podejście w relacji usługodawca - klient.
Nasi uczniowie klasy I A: Szymon Proniewicki i Magdalena Ostapczuk zostali wyróżnieni w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekun: mgr Natalia Koczuk
Akcja informacyjno – edukacyjna dotycząca profilaktyki HIV/AIDS
W piękny wtorkowy dzień 21.05.2024 w parku przy II Liceum Ogólnokształcącym z BJN odbyła się akcja informacyjno – edukacyjna dotycząca profilaktyki HIV/AIDS skierowana do uczniów naszej szkoły, ale także do środowiska lokalnego. Hasło pomocnicze naszej akcji brzmiało „Bliżej sportu, bliżej zdrowia”, zgodnie z którym promowaliśmy także aktywność fizyczną jako zdrowy sposób na spędzanie czasu wolnego oraz „zabicie nudy” – częstej przyczyny sięgania po używki.
Uczniowie klasyI B wśród uczniów oraz miejscowej ludności rozdawali ulotki. Największym powodzeniem cieszyło się koło wiedzy o AIDS. Każdy mógł odpowiedzieć na pytania z tego zakresu i wygrać cukierki. Całość opatrzono plakatami w czarno - białej stylistyce. Akcja cieszyła się zainteresowaniem przechodniów.
Organizator: mgr Agnieszka Daniluk
Dyplom za 9. miejsce w Polsce w II etapie Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej
Z niezmierną radością prezentujemy dyplom jaki otrzymaliśmy od organizatorów Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej za zdobycie 9. miejsca w Polsce w II etapie Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
Przypominamy, że wśród finalistów znalazł się zespół uczniów z naszej szkoły w składzie Damian Korniluk i Damian Karczewski. Jest to historyczny sukces uczniów II LOzBJN, ponieważ w tegorocznej SIGG wzięło udział aż 29809 uczniów i 11717 zespołów z 16 województw. Ponadto nasz zespół był jedynym zespołem z woj. podlaskiego.
5 maja 2024 r klasy 3 a i 3 bc uczestniczyły w Dniu Otwartym UMB w Białymstoku . Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą wszystkich kierunków studiów. W dalszej części wyjazdu udaliśmy się do Logic Games, gdzie uczniowie aktywnie spędzili czas wolny grając w paintball laserowy i rozwiązując zagadki w escape roomie. Wszyscy bardzo aktywnie i przyjemnie spędzili czas.
Opiekunowie: Justyna Iganowicz-Car, Natalia Koczuk, Marta Dubicz.
Rozmowa z Ilya Roi tegorocznym zwycięzcą Olimpiady Języka Białoruskiego
17 maja 2023 r. o godzinie 14:00 odbędzie się egzamin maturalny z języka białoruskiego na poziomie podstawowym. Laureaci i finaliści Olimpiady otrzymują celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z języka białoruskiego oraz są zwolnieni z egzaminu maturalnego z języka białoruskiego z maksymalnym wynikiem z poziomu rozszerzonego na świadectwie.
Jednym z takich uczniów jest Ilya Roi tegoroczny zwycięzca Olimpiady Języka Białoruskiego, z którym rozmawiał Mateusz Chilimoniuk. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Wtorek, 14 maja to pierwszy dzień tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Na progu pierwszego w Waszym życiu egzaminu, który otwiera drogę do wszystkich szkół ponadpodstawowych oraz zamienia Wasze dziecięce marzenia w młodzieńcze plany, życzymy pomyślnego rezultatu i trafnego wyboru dalszej drogi życiowej oraz realizacji szczytnych celów i najwspanialszych zamierzeń.
Miło nam poinformować, że w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Pożarnictwie „Młodzież Zapobiega Pożarom” Eliminacje Powiatowe, Szymon Proniewicki zajął II miejsce i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. W turnieju startował również Igor Lewczuk. Gratulujemy! Opiekun Wiesław Kruk
Kasztany pięknie kwitną. To oznaczana czas matur, czas egzaminu dojrzałości. Edukacja jest najlepszą inwestycją, a więc inwestujcie w siebie i poszerzajcie swoje horyzonty, bo jak mawiał Stefan Żeromski: “Wiedza jest drugim słońcem dla tych, którzy ją posiadają.” Trzymamy za Was mocno kciuki! Połamania piór! Powodzenia! Niech moc będzie z Wami!
Finał konkursu w ramach XI Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży
27 kwietnia 2024 roku w Krakowie odbył się finał konkursu w ramach XI Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży, na którym Grzegorz Daniluk uzyskał 16 miejsce w Polsce i tytuł finalisty. Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w tym konkursie, tym bardziej cieszymy się z sukcesu. Gratulacje!
Drodzy Maturzyści, z okazji zbliżających się matur życzymy Wam optymizmu i szczęścia oraz tego, abyście mądrze wykorzystali zdobytą wiedzę. Za wszystkich trzymam kciuki i życzymy powodzenia.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2024
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. Do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP, poczucia wspólnoty i odczuwania dumy ze swojej Ojczyzny zapraszają instytucje kultury. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą jako wyraz uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc w najtrudniejszych momentach.
Dziś obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami otrzymała pełnoprawne członkostwo we wspólnocie. Przystąpienie do europejskich struktur było dla nas zwieńczeniem długoletniego okresu transformacji po upadku systemu komunistycznego w Europie Środowo–Wschodniej.
Absolwenci klasy IVa z wychowawcą Sławomirem Niedźwieckim - fot. Piotr Jarmocik
Absolwenci klasy IVbc z wychowawczynią Haliną Jakimiuk - fot. Piotr Jarmocik
Życzenia, wspomnienia, gratulacje i... pożegnania - tak wyglądało zakończenie roku szkolnego maturzystów w Naszym Liceum. To moment, który na zawsze pozostanie w ich pamięci jako symboliczne podsumowanie ich dotychczasowej nauki i zaangażowania. Mury szkoły opuściło 44 uczniów. Przed nimi najważniejszy test na zakończenie tego etapu edukacji - matura. Tegorocznym maturzystom życzymy udanych egzaminów, a następnie realizacji marzeń, planów i pasji, w tym podjęcia studiów na wymarzonych kierunkach. Gościem wydarzenia był Naczelnik wydziału oświaty, kultury i ochrony zdrowia Anatol Grzegorz Tymiński.
Finał 22. edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej
Rozmowa z p. Aliną Bączar – Wiceprezes Zarządu Fundacji GPW. Pani wiceprezes dodawała otochy, konsultowała, pytała skąd przybyli nasz uczniowie - fot. Sławomir Niedźwiecki.
26 kwietnia br. na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odbył się finałowy etap 22. edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundację GPW.