Wycieczka na Sejneńszczyznę - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Wycieczka na Sejneńszczyznę
czwartek, 26 czerwca 2014 roku
Kategoria: Wycieczki

W dniach 21-22 czerwca 2014 roku uczniowie naszej szkoły: Jakub Maciejuk, Hubert Sokołowski i Damian Sacharczuk pod opieką Włodzimierza Wawulskiego udali się na wycieczkę na Sejneńszczyznę. Była to nagroda, za zajęcie I miejsca w III edycji konkursu "Podlaska Mozaika", ufundowana przez Starostę Sejneńskiego.

W sobotę 21 czerwca o godzinie 8.00 pod szkołę podjechała luksusowa limuzyna Starostwa Sejneńskiego, która zabrała naszych konkursowiczów w ciekawą i niezapomnianą podróż. Po kilku godzinach podróży zostaliśmy przywitani w Puńsku przez Wicestarostę Sejneńskiego pana Romualda Witkowskiwgo, który jest przedstawicielem mniejszości litewskiej zamieszkującej te ziemie. Przedstawił on mam krótko zarys problemów z jakimi boryka się mniejszość litewska, która w Puńsku jest co ciekawe większością bo Litwini w tym miasteczku stanowią około 80% ludności. Jak potem sami mogliśmy stwierdzić językiem używanym na ulicach czy w sklepie jest właśnie język litewski.

Następnie udaliśmy się do Liceum Ogólnokształcącego z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku – jest to jedyne liceum w Polsce, gdzie język litewski jest językiem wykładowym. Pani Dyrektor Irena Marcinkiewicz oprowadziła nas po szkole. Jest to nowoczesny obiekt i zazdrość naszych uczniów pojawiła się w oczach gdy zobaczyliśmy salę gimnastyczną, salę językową i salę informatyczną.

Zwiedziliśmy również osadę jaćwiesko-pruską. Osada ta znajduje się we wsi Oszkinie ok. 5 kilometrów od Puńska. Pomysłodawcą i wykonawcą jest pan Piotr Łukaszewicz, który na swojej własnej działce próbuje odtworzyć typową osadę Jaćwingów. Po osadzie oprowadzał nas jego syn, który z ogromną pasja opowiadał o tym niezwykłym przedsięwzięciu. Po obiedzie kontynuowaliśmy zwiedzanie, teraz był to skansen litewski w samym Puńsku.  Zwiedzaliśmy również inne ważne miejsca dla historii i kultury Litwinów w Polsce. Potem udaliśmy się do miejsca naszego zakwaterowania, było to gospodarstwo agroturystyczne nad jeziorem Sejwy.

Następnego dnia, o godzinie 9.00 śniadanie, a potem sam Pan Starosta Andrzej Szturgulewski do godziny 16 woził nas  /osobiście!!! / po całym Powiecie Sejnenskim. Przed Panem Starostą otwierały się każde drzwi, nawet te, które dla zwiedzających są zamknięte. Trudno wymienić to co zabaczyliśmy ale tak w olbrzymim skrócie: "Glinianą Osadę" /tak naprawdę bardzo luksusową/
Pojechaliśmy również na Litwę...
Do Bielska wróciliśmy limuzyną /pozdrawiamy Pana Zygmunta - kierowcę Starostwa Powiatowego w Sejnach/.

Jesteśmy pod wrażeniem wizyty w Powiecie Sejneńskim, gościnności, otwartość i życzliwości osób, które nas podejmowały niczym delegację rządową!
Jeszcze raz dziękujemy Panu Andrzejowi Szturgulewskiemu oraz Panu Romualdowi Witkowskiemu.

Wycieczka na Sejneńszczyznę - opis do pobrania w pliku PDF

Fotoreportaż uczestników wycieczki