ETNOINSPIRACJE - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

ETNOINSPIRACJE
czwartek, 27 czerwca 2013 roku
Kategoria: Pozostałe

„Etnoinspiracje” to nowa inicjatywa Funduszu Lokalnego na Rzecz Rozwoju Społecznego realizowana w partnerstwie z Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, mająca na celu tchnienie nowego życia w dawne wzory znajdujące się w ręczniku ludowym ziemi bielskiej.

Od dwóch lat Fundusz prowadzi działania na rzecz ochrony ręcznika ludowego na terenie powiatu bielskiego w jego granicach sprzed 1952 roku, których efektem jest m.in. jedyna w skali kraju internetowa baza ręcznika ludowego znajdująca się na witrynie www.bielskirecznik.pl.

Projekt „Etnoinspiracje” ma na celu zainteresowanie najmłodszych mieszkańców Podlasia ręcznikiem i dlatego jest realizowany z młodymi, aktywnymi ludźmi z Bielska Podlaskiego i okolic oraz Lewkowa Starego. Młodzież, inspirując się wspomnianą stroną oraz wystawą czasową „Tajemniczy ręcznik” prezentowaną w Muzeum w Bielsku Podlaskim, tworzy zupełnie nowe przedmioty codziennego użytku, takie jak torby, zegary, biżuteria czy ceramika i ozdabia je wzornictwem zapożyczonym z haftów i koronek ręcznikowych.

Z Bielska Podlaskiego tworzą grupę  uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim i Zespołu Szkół w Augustowie (od września 2013r. uczniowie Liceum Plastycznego w Supraślu).

Fot. Jerzy Sołub

Projekt realizowany w ramach programów:

- „Równać Szanse 2012 – Działajmy Razem” prowadzonego przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności oraz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży

- „Bank Ambitnej Młodzieży” finansowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK S.A.