Życie i twórczość Mikołaja Hajduka - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Życie i twórczość Mikołaja Hajduka
niedziela, 9 czerwca 2013 roku
Kategoria: Uroczystości

O życiu i twórczości Mikołaja Hajduka dyskutowali w sobotę (8.06) uczestnicy konferencji w II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim.

Mikołaj Hajduk był białoruskim pisarzem, dziennikarzem i krajoznawcą. Swoje artykuły poświęcone tematyce folklorystycznej, historycznej i kulturalnej publikował w tygodniku Białorusinów w Polsce "Niva" i miesięczniku "Czasopis". W swoim dorobku pozostawił szereg publikacji, m.in. zbiór legend "Białowieskie opowieści" oraz opracowanie "Unia Brzeska. 1596". Wspólnie z żoną Lidią napisał 11 podręczników do nauczania języka i literatury białoruskiej. Był członkiem Związku Literatów Polskich i Związku Pisarzy Białoruskich. Pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia był dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. Mikołaj Hajduk zmarł w Białymstoku w 1998 roku.

Gospodarz i prowadzenie konferencji Dyrektor Liceum mgr Andrzej Stepaniuk.

Konferencja odbyła się m.in. dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i pracowników II LOzBJN w Bielsku Podlaskim, dorobek twórczy M.Hajduka przedstawili uczniowie ZS z DNJB im.J.Kostycewicza i duet „Zaranica”.

W niedzielę (9.06) uroczystości poświęcone pamięci Mikołaja Hajduka odbyły się w Michałowie.

Fot. Justyna Jakimiuk oraz Urszula Lipato, Konrad Trusiuk, Sławomir Niedźwiecki